swereg

Stjärnorps Målerihantverk AB

559240-5574Aktiebolagreg. 2020

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vreta Kloster, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

864 tkr

+6 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−7 tkr

−110 % mot föregående år

Soliditet

92 %

+21,7 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bjäsätter Sjöstugan 3, 585 78 Vreta Kloster

Postadress

Bjäsätter Sjöstugan 3, 585 78 Vreta Kloster

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra måleriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022955 tkr424 tkr329 tkr
2023738 tkr−17 tkr371 tkr
20241 144 tkr314 tkr564 tkr
2025818 tkr63 tkr425 tkr
2026864 tkr−7 tkr418 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 91,8 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal −0,8 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 5,6 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning8648181 144738955
Övriga rörelseintäkter–0173––
Rörelseintäkter8648181 317738955
Råvaror och förnödenheter13377254144158
Övriga externa kostnader289315250256211
Personalkostnader445362493358289
Av- och nedskrivningar331131
Rörelsekostnader8707571 009761659
Rörelseresultat−660308−23296
Ränteintäkter och liknande03720
Räntekostnader och liknande001−44
Finansiella poster−0366128
Resultat efter finansiella poster−763314−17424
Bokslutsdispositioner075−7070−75
Resultat före skatt−713824453349
Skatt på årets resultat027521145
Årets resultat−711119342304

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Materiella anläggningstillgångar2474412
Finansiella anläggningstillgångar0601210101
Anläggningstillgångar26512844112
Kundfordringar0235150116
Kortfristiga fordringar8811312970691
Kassa och bank366429652309303
Omsättningstillgångar454542782379994
Summa tillgångar4566069094231 106
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat4002893463040
Fritt eget kapital393400539346304
Eget kapital418425564371329
Obeskattade reserver–075575
Långfristiga skulder–––0518
Leverantörsskulder–01241344
Skatteskulder031291320
Kortfristiga skulder3818227047184
Summa eget kapital och skulder4566069094231 106

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)002500–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet91,8 %70,1 %68,6 %88,7 %35,1 %
Kassalikviditet1 208 %298 %289 %809 %541 %
Rörelsemarginal−0,7 %7,4 %26,9 %−3,1 %31 %
Vinstmarginal−0,8 %7,7 %27,5 %−2,2 %44,4 %
Omsättningstillväxt5,6 %−28,5 %55 %−22,7 %–
Avkastning på eget kapital−1,6 %26,1 %34,2 %11,3 %92,4 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Andra langfristiga fordringar060 tkr
Arets resultat eget kapital−7 tkr111 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−7 tkr111 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−111 tkr−193 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning111 tkr193 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–250 tkr
Forandring overavskrivningar–0
Forandring periodiseringsfond075 tkr
Forslag disposition393 tkr400 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning393 tkr400 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter63 tkr63 tkr
Inventarier verktyg installationer2 tkr4 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden13 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar11 tkr9 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar3 tkr3 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Ovriga fordringar kortfristiga26 tkr27 tkr
Ovriga kortfristiga skulder38 tkr122 tkr
Periodiseringsfonder–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter029 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Stjärnorps Målerihantverk ABHuvudarbetsställe

    Bjäsätter Sjöstugan 3, 585 78 Vreta Kloster

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559240-5574

Registreringsdatum

4 februari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Linköping, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.341 – Måleriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler