Stjernwerk AB
559225-3065Aktiebolagreg. 2019
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
41 947 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lundby 302, 195 92 Märsta
Postadress
Lundby 302, 195 92 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva handel med konst, antikviteter, design samt därmed förenlig verksamhet, vilket inkluderar fordon med samlar och bevarandevärde, samt handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 103 tkr | −435 tkr | −385 tkr |
| 2021 | 115 tkr | −322 tkr | −385 tkr |
| 2022 | 67 tkr | −166 tkr | −551 tkr |
| 2023 | 70 tkr | −94 tkr | −645 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 11 tkr | −634 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41 946,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 70 | 67 | 115 | 103 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 70 | 67 | 115 | 103 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 175 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 143 |
| Övriga externa kostnader | −11 | 164 | 227 | 409 | 211 |
| Personalkostnader | – | – | – | 1 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 24 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | −11 | 164 | 233 | 434 | 537 |
| Rörelseresultat | 11 | −93 | −166 | −318 | −434 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | −4 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −94 | −166 | −322 | −435 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 322 | – |
| Resultat före skatt | 11 | −94 | −166 | 0 | −435 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 11 | −94 | −166 | 0 | −435 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 92 | 116 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 92 | 116 |
| Kundfordringar | −2 | 2 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | −2 | 6 | 14 | 17 | 13 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 0 | 26 | 14 |
| Omsättningstillgångar | −2 | 7 | 14 | 43 | 27 |
| Summa tillgångar | −2 | 7 | 14 | 135 | 143 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −695 | −435 | −435 | −435 | – |
| Fritt eget kapital | −684 | −695 | −601 | −435 | −435 |
| Eget kapital | −634 | −645 | −551 | −385 | −385 |
| Långfristiga skulder | 131 | 131 | 131 | 218 | 215 |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 502 | 521 | 434 | 302 | 313 |
| Summa eget kapital och skulder | −2 | 7 | 14 | 135 | 143 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41 946,9 % | −9 385 % | −3 852,2 % | −285,8 % | −269,7 % |
| Kassalikviditet | −0 % | 1 % | 3 % | 14 % | 9 % |
| Rörelsemarginal | – | −132,8 % | −247,4 % | −276,9 % | −421 % |
| Vinstmarginal | – | −133,4 % | −248,3 % | −280 % | −422,3 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 4,9 % | −41,9 % | 11,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | 14,5 % | 30,2 % | −0 % | 113 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | −260 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | −94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | −634 tkr | −645 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 tkr | −94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −684 tkr | −695 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −684 tkr | −695 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Overkursfond | – | 0 |
| Overkursfond bunden | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 85 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 131 tkr | 131 tkr |
| Reservfond | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 417 tkr | 419 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 7 tkr |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 5 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stjernwerk ABHuvudarbetsställe
Lundby 302, 195 92 Märsta
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559225-3065
Registreringsdatum
5 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.634 – Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- SNI 77.120 – Uthyrning och leasing av lastbilar och andra tunga motorfordon
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.