STL Stig Lundberg Consulting AB
556991-6959Aktiebolagreg. 2014
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−49 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ragnar Lodbroks Väg 36, 723 55 Västerås
Postadress
c/o Stig Lundberg, Ragnar Lodbroks Väg 36, 723 55 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsulting inom IT området och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 98 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 2 095 tkr | – |
| 2018 | 22 tkr | 25 tkr | 1 771 tkr |
| 2019 | 15 tkr | 15 tkr | 1 533 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −15 tkr | 1 338 tkr |
| 2021 | 82 tkr | 47 tkr | 1 198 tkr |
| 2022 | 91 tkr | 28 tkr | 1 030 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −33 tkr | 807 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −34 tkr | 573 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −49 tkr | 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 91 | 82 | 0 | 15 | 22 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 91 | 82 | −0 | 15 | 22 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 49 | 34 | 33 | 46 | 29 | 19 | 12 | 10 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | – | 0 | 17 | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 49 | 34 | 33 | 63 | 35 | 19 | 12 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | −49 | −34 | −33 | 28 | 47 | −19 | 3 | 12 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 12 | 13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | −34 | −33 | 28 | 47 | −15 | 15 | 25 | 2 095 | 98 |
| Resultat före skatt | −49 | −34 | −33 | 28 | 47 | −15 | 15 | 25 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 6 | 7 | 0 | 3 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −49 | −34 | −33 | 22 | 40 | −15 | 12 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 480 | 667 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 480 | 667 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 13 | 29 | 0 | 26 | 8 | 13 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 295 | 550 | 789 | 1 038 | 1 193 | 1 334 | 1 043 | 1 107 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 332 | 563 | 818 | 1 038 | 1 219 | 1 342 | 1 056 | 1 120 | – | – |
| Summa tillgångar | 332 | 563 | 818 | 1 038 | 1 219 | 1 342 | 1 537 | 1 787 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 323 | 557 | 790 | 958 | 1 158 | 1 352 | 1 521 | 1 749 | – | – |
| Fritt eget kapital | 274 | 523 | 757 | 980 | 1 148 | 1 288 | 1 483 | 1 721 | – | – |
| Eget kapital | 324 | 573 | 807 | 1 030 | 1 198 | 1 338 | 1 533 | 1 771 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 5 | – | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −6 | 6 | 6 | 7 | 3 | 3 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | −9 | 11 | 8 | 21 | 4 | 4 | 17 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 332 | 563 | 818 | 1 038 | 1 219 | 1 342 | 1 537 | 1 787 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 190 | 190 | 180 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 101,6 % | 98,6 % | 99,3 % | 98,3 % | 99,7 % | 99,7 % | 99,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 011 % | −6 051 % | 7 247 % | 13 467 % | 5 771 % | 30 696 % | 26 012 % | 6 725 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 30,8 % | 57,3 % | – | 18,4 % | 54,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 30,8 % | 57,3 % | – | 100 % | 113,6 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 11 % | – | −100 % | −31,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,2 % | −5,9 % | −4,1 % | 2,1 % | 3,4 % | −1,1 % | 0,8 % | 1,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −49 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −49 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 573 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −49 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 274 tkr | 523 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 323 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | −4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
STL Stig Lundberg Consulting ABHuvudarbetsställe
Ragnar Lodbroks Väg 36, 723 55 Västerås
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556991-6959
Registreringsdatum
24 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.