swereg

STM Mårtensson Invest AB

556843-4665Aktiebolagreg. 2011

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Märsta, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 070 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

862 tkr

+101 % mot föregående år

Soliditet

85 %

+32,1 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Odensala Söderby 153, 195 92 Märsta

Postadress

c/o Stm Mårtensson Invest Ab, Odensala Söderby 153, 195 92 Märsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet är att äga och förvalta finansiella instrument samt verksamhet inom föredrag, media och författar- skap. Bolaget ska även bedriva handel och förvaltning av travhästar konsultverksamhet inom travsport, ishockey, personlig tränare samt verksamhet med anknytning därtill.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202036 tkr−144 tkr–
20211 318 tkr477 tkr–
20221 655 tkr134 tkr667 tkr
20231 822 tkr353 tkr1 021 tkr
20241 909 tkr429 tkr1 450 tkr
20252 070 tkr862 tkr2 311 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 85,1 % – branschmedian 66,1 %

Vinstmarginal 41,6 % – branschmedian 7,8 %

Omsättningstillväxt 8,4 % – branschmedian −3,9 %

Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Nettoomsättning2 0701 9091 8221 6551 31836
Övriga rörelseintäkter0–––––
Rörelseintäkter2 0701 9091 8221 655––
Råvaror och förnödenheter621955––
Övriga externa kostnader467614347282––
Personalkostnader6518381 1171 234––
Av- och nedskrivningar287––––
Övriga rörelsekostnader12––––
Rörelsekostnader1 2091 4801 4691 522––
Rörelseresultat862429353134––
Ränteintäkter och liknande0000––
Räntekostnader och liknande0000––
Finansiella poster−0−00−0––
Resultat efter finansiella poster862429353134477−144
Resultat före skatt862429353134––
Årets resultat862429353134––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021*2020*
Materiella anläggningstillgångar127101––––
Finansiella anläggningstillgångar1 6101 6101 6101 610––
Anläggningstillgångar1 7371 7111 6101 610––
Kundfordringar357331366436––
Kortfristiga fordringar844892379458––
Kassa och bank13613527195––
Omsättningstillgångar9801 026649553––
Summa tillgångar2 7172 7382 2592 163––
Aktiekapital50505050––
Bundet eget kapital50505050––
Balanserat resultat1 400971617483––
Fritt eget kapital2 2611 400971617––
Eget kapital2 3111 4501 021667––
Långfristiga skulder1971 0741 0151 286––
Leverantörsskulder2311249––
Skatteskulder––09––
Kortfristiga skulder208214223209––
Summa eget kapital och skulder2 7172 7382 2592 163––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021*2020*
Medelantal anställda2222––
Föreslagen utdelning (tkr)1 70000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet85,1 %53 %45,2 %30,9 %––
Kassalikviditet471 %479 %291 %264 %––
Rörelsemarginal41,6 %22,5 %19,4 %8,1 %––
Vinstmarginal41,6 %22,5 %19,4 %8,1 %36,2 %−400 %
Omsättningstillväxt8,4 %4,8 %10,1 %25,6 %––
Avkastning på eget kapital37,3 %29,6 %34,6 %20 %––
Omsättning per anställd1 035 tkr955 tkr911 tkr828 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag1 610 tkr1 610 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden3 366 tkr3 366 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar1 756 tkr1 756 tkr
Andra langfristiga fordringar00
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden913 tkr913 tkr
Andra langfristiga fordringar nedskrivningar913 tkr913 tkr
Arets resultat eget kapital862 tkr429 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat862 tkr429 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−429 tkr−353 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning429 tkr353 tkr
Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga340 tkr340 tkr
Forslag disposition2 261 tkr1 400 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning561 tkr1 400 tkr
Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott1 700 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter145 tkr220 tkr
Inventarier verktyg installationer127 tkr101 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden161 tkr108 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar34 tkr7 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop54 tkr108 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar28 tkr7 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar197 tkr1 074 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2 tkr67
Ovriga kortfristiga skulder171 tkr189 tkr
Ovriga langfristiga skulder197 tkr1 074 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter14 tkr14 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • STM Mårtensson Invest ABHuvudarbetsställe

    Odensala Söderby 153, 195 92 Märsta

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556843-4665

Registreringsdatum

25 februari 2011

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Sigtuna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
  • SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
  • SNI 90.200 – Scenkonst
  • SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
  • SNI 93.191 – Tävling med hästar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler