swereg

Stockholm Anläggningsdyk AB

559301-9028Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vårby, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

0 tkr

−100 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−177 tkr

−75 % mot föregående år

Soliditet

58 %

+18,5 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Duvbergsvägen 15 B, 143 44 Vårby

Postadress

Duvbergsvägen 15 B, 143 44 Vårby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom dykning, bygg och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021828 tkr368 tkr246 tkr
2022942 tkr187 tkr303 tkr
20231 171 tkr381 tkr529 tkr
2024645 tkr−101 tkr614 tkr
20250 tkr−177 tkr437 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 57,9 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning06451 171942828
Övriga rörelseintäkter941311––
Rörelseintäkter947761 172942828
Handelsvaror2408108129
Övriga externa kostnader23828823013285
Personalkostnader27282334566346
Av- och nedskrivningar45125964515
Övriga rörelsekostnader–01––
Rörelsekostnader3121 103770755455
Rörelseresultat−218−328402187372
Resultat från andelar i koncernföretag0202–––
Ränteintäkter och liknande735910–
Räntekostnader och liknande324336124
Finansiella poster41227−220−4
Resultat efter finansiella poster−177−101381187368
Bokslutsdispositioner0186−960−90
Resultat före skatt−17785285187278
Skatt på årets resultat–0593057
Årets resultat−17785226157221

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar3076506167212
Finansiella anläggningstillgångar402402241228191
Anläggningstillgångar432478747395403
Kundfordringar048018220491
Kortfristiga fordringar47999338238157
Kortfristiga placeringar250––––
Kassa och bank2583438245106
Omsättningstillgångar3231 082776482264
Summa tillgångar7551 5601 523877667
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat589504278121–
Fritt eget kapital412589504278221
Eget kapital437614529303246
Obeskattade reserver–01869090
Långfristiga skulder81252352161184
Leverantörsskulder14121028
Skatteskulder–0348757
Kortfristiga skulder237694456322147
Summa eget kapital och skulder7551 5601 523877667

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda01111
Föreslagen utdelning (tkr)––––100

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet57,9 %39,3 %44,4 %42,8 %47,6 %
Kassalikviditet136 %156 %170 %150 %180 %
Rörelsemarginal–−50,8 %34,4 %19,9 %45 %
Vinstmarginal–−15,7 %32,5 %19,9 %44,4 %
Omsättningstillväxt−100 %−44,9 %24,3 %13,8 %–
Avkastning på eget kapital−40,5 %13,8 %42,7 %51,9 %89,8 %
Omsättning per anställd–645 tkr1 171 tkr942 tkr828 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag184 tkr160 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden184 tkr160 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop–13 tkr
Arets resultat eget kapital−177 tkr85 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−177 tkr85 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−85 tkr−226 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning85 tkr226 tkr
Forandring eget kapital totalt437 tkr614 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−177 tkr85 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond0186 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga218 tkr242 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden218 tkr242 tkr
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar24 tkr–
Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–9 tkr
Forslag disposition412 tkr589 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning412 tkr589 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter060 tkr
Inventarier verktyg installationer30 tkr76 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden227 tkr227 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar197 tkr152 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–436 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar45 tkr45 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–51 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar–0
Ovriga fordringar kortfristiga47 tkr458 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar250 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder212 tkr573 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut099 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut81 tkr252 tkr
Periodiseringsfonder–0
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar08 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 15 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Stockholm Anläggningsdyk ABHuvudarbetsställe

    Duvbergsvägen 15 B, 143 44 Vårby

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559301-9028

Registreringsdatum

15 februari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Huddinge, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler