Stockholm Capital Group AB
556550-7968Aktiebolagreg. 1997
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 516 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Turegatan 14, 114 46 Stockholm
Postadress
c/o Quality Consulting Slek Ab, Grev Turegatan 14, 114 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till ändamål att bedriva sjukvård, kapitalinvesteringar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 41 tkr | −222 tkr | – |
| 2017 | 294 tkr | −297 tkr | – |
| 2018 | 773 tkr | −372 tkr | 200 tkr |
| 2019 | 2 412 tkr | 135 tkr | 335 tkr |
| 2020 | 2 907 tkr | −3 897 tkr | 9 012 tkr |
| 2021 | 13 313 tkr | 42 579 tkr | 51 181 tkr |
| 2022 | 1 623 tkr | −4 851 tkr | 46 586 tkr |
| 2023 | 763 tkr | −5 288 tkr | 42 497 tkr |
| 2024 | 8 tkr | −3 214 tkr | 38 333 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −8 516 tkr | 29 067 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 8 | 763 | 1 623 | 13 313 | 2 907 | 2 412 | 773 | 294 | 41 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −2 | 73 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 8 | 763 | 1 623 | 13 312 | 2 980 | 2 412 | 773 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 175 | 0 | 9 | 183 | 159 | 585 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 3 254 | – | 122 | 285 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 326 | 991 | 1 423 | 3 709 | 10 608 | 5 310 | 1 174 | 327 | – | – |
| Personalkostnader | 838 | 1 384 | 2 813 | 3 720 | 2 172 | 1 426 | 892 | 380 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 411 | 756 | 756 | 789 | 418 | 383 | 34 | 34 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 118 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 749 | 3 131 | 5 001 | 8 402 | 16 610 | 7 704 | 2 222 | 1 144 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 749 | −3 123 | −4 238 | −6 779 | −3 298 | −4 725 | 190 | −371 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −759 | 510 | 45 975 | 975 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 166 | 286 | 293 | 164 | 98 | 147 | 55 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −6 766 | −91 | −1 050 | 1 974 | 45 877 | 828 | −55 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 516 | −3 214 | −5 288 | −4 851 | 42 579 | −3 897 | 135 | −372 | −297 | −222 |
| Bokslutsdispositioner | −750 | 0 | 1 200 | – | 0 | 14 724 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −9 266 | −3 214 | −4 088 | −4 804 | 42 579 | 10 826 | 135 | −372 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −209 | 0 | 2 149 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −9 266 | −3 214 | −4 088 | −4 595 | 42 579 | 8 677 | 135 | −372 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 60 | 120 | 180 | 240 | 300 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 153 | 1 564 | 2 260 | 2 956 | 1 040 | 1 226 | 589 | 134 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 39 987 | 46 732 | 63 279 | 55 187 | 57 343 | 25 248 | 4 468 | 4 118 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 140 | 48 296 | 65 598 | 58 262 | 58 563 | 26 713 | 5 357 | 4 252 | – | – |
| Varulager | 0 | 175 | 175 | 175 | 350 | 350 | 27 | 27 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 158 | 121 | 79 | 24 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 341 | 328 | 400 | 137 | 795 | 394 | 1 853 | 999 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 14 | 18 | 554 | 2 267 | 204 | 425 | 22 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 341 | 517 | 593 | 865 | 3 412 | 948 | 2 305 | 1 047 | – | – |
| Summa tillgångar | 41 481 | 48 813 | 66 192 | 59 128 | 61 976 | 27 661 | 7 662 | 5 299 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 38 093 | 41 307 | 46 346 | 50 941 | 8 362 | 95 | −40 | 332 | – | – |
| Fritt eget kapital | 28 827 | 38 093 | 42 257 | 46 346 | 50 941 | 8 772 | 95 | −40 | – | – |
| Eget kapital | 29 067 | 38 333 | 42 497 | 46 586 | 51 181 | 9 012 | 335 | 200 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 280 | 9 423 | 11 136 | 11 379 | 7 583 | 14 614 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 990 | 878 | 975 | 963 | 383 | 1 783 | 154 | 105 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 5 | 2 160 | 2 161 | 5 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 135 | 1 057 | 12 559 | 1 163 | 3 211 | 4 035 | 7 327 | 5 099 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 41 481 | 48 813 | 66 192 | 59 128 | 61 976 | 27 661 | 7 662 | 5 299 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,1 % | 78,5 % | 64,2 % | 78,8 % | 82,6 % | 32,6 % | 4,4 % | 3,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 30 % | 32 % | 3 % | 59 % | 95 % | 15 % | 31 % | 20 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −39 039,3 % | −555,5 % | −417,7 % | −24,8 % | −162,5 % | 7,9 % | −47,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −40 175 % | −693,1 % | −298,9 % | 319,8 % | −134,1 % | 5,6 % | −48,1 % | −101 % | −541,5 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −99 % | −53 % | −87,8 % | 358 % | 20,5 % | 212 % | 162,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −31,9 % | −8,4 % | −9,6 % | −9,9 % | 83,2 % | 96,3 % | 40,2 % | −185,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 4 tkr | 254 tkr | 541 tkr | 6 657 tkr | 5 814 tkr | 4 824 tkr | 1 546 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 33 825 tkr | 40 105 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 40 105 tkr | 40 105 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 11 500 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 6 600 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 6 600 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 4 835 tkr | 4 835 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 835 tkr | 4 835 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 322 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 322 tkr | 322 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 320 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 320 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −9 266 tkr | −3 214 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 266 tkr | −3 214 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 214 tkr | 4 088 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 214 tkr | −4 088 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 950 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 29 067 tkr | 38 333 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 266 tkr | −3 214 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 950 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 325 tkr | 1 469 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 325 tkr | 1 469 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 173 tkr | 5 107 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 29 tkr | 60 tkr |
| Forslag disposition | 28 827 tkr | 38 093 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 28 827 tkr | 38 093 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 327 tkr | 327 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 153 tkr | 1 564 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 433 tkr | 4 433 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 280 tkr | 2 869 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 411 tkr | 696 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 300 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | – | 300 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 60 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 175 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 6 600 tkr | – |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −750 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 807 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 135 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 328 tkr | 328 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 430 tkr | 1 858 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 194 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 9 522 tkr | 7 238 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 45 tkr | 45 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stockholm Capital Group ABHuvudarbetsställe
Grev Turegatan 14, 114 46 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556550-7968
Registreringsdatum
19 december 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.