Stockholm Medical Office LAB AB
556672-8969Aktiebolagreg. 2004
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
7 013 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kommendörsgatan 44 1 Tr, 114 58 Stockholm
Postadress
Kommendörsgatan 44 1 Tr, 114 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ha till ändamål att investera och förvalta värdepapper samt investera i fastigheter samt uthyra och förvalta dessa samt bedriva hälso- och sjukvård samt annat förknippat med därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 120 tkr | 583 tkr | – |
| 2017 | 815 tkr | 266 tkr | – |
| 2018 | 194 tkr | −593 tkr | 523 tkr |
| 2019 | 1 785 tkr | 118 tkr | 641 tkr |
| 2020 | 2 533 tkr | −1 710 tkr | 1 234 tkr |
| 2021 | 2 232 tkr | −1 115 tkr | 1 119 tkr |
| 2022 | 1 263 tkr | −1 665 tkr | 954 tkr |
| 2023 | 3 295 tkr | −309 tkr | 2 344 tkr |
| 2024 | 7 013 tkr | −3 tkr | 2 341 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,1 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −0 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 112,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 013 | 3 295 | 1 263 | 2 232 | 2 533 | 1 785 | 194 | 815 | 120 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | – | – | – | 0 | 594 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 034 | 3 295 | 1 263 | 2 232 | 2 533 | 2 379 | 194 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 967 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 199 | 1 034 | 908 | 1 328 | – | 365 | 24 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 666 | 603 | 530 | 898 | 2 654 | 1 300 | 349 | – | – |
| Personalkostnader | 3 244 | 1 575 | 1 285 | 977 | 408 | 436 | 356 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 914 | 392 | 204 | 134 | 127 | 64 | 8 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 023 | 3 604 | 2 928 | 3 338 | 4 156 | 2 165 | 743 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 | −310 | −1 665 | −1 106 | −1 622 | 213 | −549 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 0 | 0 | 9 | 87 | 95 | 44 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | 0 | 0 | −9 | −87 | −95 | −44 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −309 | −1 665 | −1 115 | −1 710 | 118 | −593 | 266 | 583 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 700 | 0 | 1 000 | 2 303 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 | 1 391 | −1 665 | −115 | 593 | 118 | −593 | – | – |
| Årets resultat | −3 | 1 391 | −1 665 | −115 | 593 | 118 | −593 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 954 | 3 775 | 283 | 354 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 138 | 272 | 406 | 465 | 360 | 903 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 3 204 | 1 504 | 1 004 | 3 656 | 4 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 003 | 7 116 | 2 058 | 1 763 | 4 121 | 364 | 907 | – | – |
| Varulager | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | – | – |
| Kundfordringar | 333 | 502 | 133 | 224 | 163 | 118 | 29 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 342 | 533 | 162 | 479 | 637 | 1 656 | 228 | – | – |
| Kassa och bank | 108 | 110 | 68 | 94 | 65 | 1 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 486 | 679 | 266 | 610 | 738 | 1 693 | 269 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 489 | 7 796 | 2 325 | 2 373 | 4 859 | 2 057 | 1 175 | – | – |
| Aktiekapital | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | – | – |
| Bundet eget kapital | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 494 | 104 | 1 769 | 384 | −209 | −327 | 266 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 491 | 1 494 | 104 | 269 | 384 | −209 | −327 | – | – |
| Eget kapital | 2 341 | 2 344 | 954 | 1 119 | 1 234 | 641 | 523 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 4 763 | 1 098 | 1 086 | 3 277 | 255 | 284 | – | – |
| Leverantörsskulder | 438 | 312 | 93 | 82 | 284 | 306 | 131 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 13 | 39 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 148 | 688 | 273 | 168 | 348 | 1 161 | 369 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 489 | 7 796 | 2 325 | 2 373 | 4 859 | 2 057 | 1 175 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 641 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,1 % | 30,1 % | 41 % | 47,2 % | 25,4 % | 31,2 % | 44,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 39 % | 93 % | 84 % | 342 % | 202 % | 143 % | 63 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | −9,4 % | −131,9 % | −49,6 % | −64,1 % | 12 % | −283 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0 % | −9,4 % | −131,8 % | −50 % | −67,5 % | 6,6 % | −305,7 % | 32,6 % | 485,8 % |
| Omsättningstillväxt | 112,8 % | 160,9 % | −43,4 % | −11,9 % | 41,9 % | 820,1 % | −76,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 59,3 % | −174,6 % | −10,3 % | 48,1 % | 18,5 % | −113,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 753 tkr | 824 tkr | 421 tkr | 744 tkr | 844 tkr | 595 tkr | 65 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 7 tkr | 29 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 4 tkr | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | 1 391 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 354 tkr | 354 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 212 tkr | 141 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 71 tkr | 71 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 141 tkr | 212 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | 1 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 391 tkr | 1 665 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 391 tkr | −1 665 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 tkr | 1 391 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 3 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 3 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 3 200 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 1 700 tkr |
| Forslag disposition | 1 491 tkr | 1 494 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 850 tkr | 1 494 tkr |
| Goodwill | 2 813 tkr | 3 563 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 3 750 tkr | 3 750 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 938 tkr | 188 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | – | 3 750 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 750 tkr | 188 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 45 tkr | 138 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 755 tkr | 755 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 710 tkr | 617 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 93 tkr | 134 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 36 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 502 tkr | 341 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 2 tkr | 639 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 173 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 4 763 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 35 tkr | 35 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stockholm Medical Office LAB ABHuvudarbetsställe
Kommendörsgatan 44 1 Tr, 114 58 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556672-8969
Registreringsdatum
22 december 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
850 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 46.460 – Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.