Stockholm Pool & Värme AB
556596-7600Aktiebolagreg. 2000
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
32 458 tkr
Resultat efter fin. poster
2 026 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
14
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Häradsvägen 35 C, 141 43 Huddinge
Postadress
Häradsvägen 35 C, 141 43 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva partihandel med VVS- armatur och installationer för värme och kyla samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 22 920 tkr | 514 tkr | – |
| 2021 | 25 282 tkr | 596 tkr | – |
| 2022 | 24 599 tkr | 2 226 tkr | 7 757 tkr |
| 2023 | 33 476 tkr | 4 295 tkr | 10 363 tkr |
| 2024 | 37 363 tkr | 5 800 tkr | 13 858 tkr |
| 2025 | 32 458 tkr | 2 026 tkr | 13 888 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,7 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −13,1 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 458 | 37 363 | 33 476 | 24 599 | 25 282 | 22 920 |
| Övriga rörelseintäkter | 450 | 359 | 54 | 135 | – | – |
| Rörelseintäkter | 32 908 | 37 723 | 33 530 | 24 734 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 16 482 | 17 448 | 16 178 | 10 232 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 023 | 3 873 | 3 263 | 2 925 | – | – |
| Personalkostnader | 10 360 | 10 567 | 9 767 | 9 310 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 21 | 36 | 36 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 10 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 872 | 31 919 | 29 244 | 22 504 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 036 | 5 804 | 4 286 | 2 230 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 7 | 12 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 10 | 3 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −10 | −3 | 9 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 026 | 5 800 | 4 295 | 2 226 | 596 | 514 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 200 | 400 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 026 | 5 800 | 4 495 | 2 626 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 496 | 1 306 | 889 | 559 | – | – |
| Årets resultat | 1 530 | 4 495 | 3 606 | 2 067 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 0 | 66 | 102 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 204 | 1 210 | 1 220 | 1 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 232 | 1 210 | 1 286 | 1 302 | – | – |
| Varulager | 3 791 | 4 287 | 3 526 | 3 504 | – | – |
| Kundfordringar | 6 168 | 5 090 | 4 284 | 2 955 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 483 | 10 020 | 6 388 | 4 390 | – | – |
| Kassa och bank | 5 152 | 4 485 | 4 583 | 1 718 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 426 | 18 793 | 14 497 | 9 611 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 658 | 20 002 | 15 783 | 10 914 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 238 | 9 243 | 6 637 | 5 571 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 768 | 13 738 | 10 243 | 7 637 | – | – |
| Eget kapital | 13 888 | 13 858 | 10 363 | 7 757 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Långfristiga skulder | 395 | 396 | 398 | 319 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 876 | 2 779 | 2 221 | 1 009 | – | – |
| Skatteskulder | 337 | 1 230 | 609 | 147 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 375 | 5 748 | 5 021 | 2 637 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 658 | 20 002 | 15 783 | 10 914 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 14 | 13 | 12 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 500 | 1 500 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,7 % | 69,3 % | 65,7 % | 72,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 272 % | 252 % | 219 % | 232 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 15,5 % | 12,8 % | 9,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 15,5 % | 12,8 % | 9 % | 2,4 % | 2,2 % |
| Omsättningstillväxt | −13,1 % | 11,6 % | 36,1 % | −2,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11 % | 32,4 % | 34,8 % | 26,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 318 tkr | 2 669 tkr | 2 575 tkr | 2 050 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 6 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 530 tkr | 4 495 tkr |
| Avkastning totalt kapital | 0,1 | 0,29 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 530 tkr | 4 495 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 495 tkr | −3 606 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 495 tkr | 3 606 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 888 tkr | 13 858 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 530 tkr | 4 495 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott till leverantorer | 8 tkr | – |
| Forslag disposition | 13 768 tkr | 13 738 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 268 tkr | 12 238 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 540 tkr | 4 447 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 812 tkr | 778 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 784 tkr | 778 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 548 | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 35 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 548 | 41 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 784 tkr | 4 287 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 395 tkr | 396 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 182 tkr | 182 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 182 tkr | 182 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 775 tkr | 483 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 543 tkr | 716 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 395 tkr | 396 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 619 tkr | 1 023 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Stockholm Pool & Värme ABHuvudarbetsställe
Häradsvägen 35 C, 141 43 Huddinge
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556596-7600
Registreringsdatum
19 september 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.842 – Partihandel med VVS-varor
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.