Stockholm Workpower Hotell & Restaurang AB
556642-6267Aktiebolagreg. 2003
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
884 tkr
Resultat efter fin. poster
158 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lovisagatan 4 5TR, 115 23 Stockholm
Postadress
c/o Krafft, Lovisagatan 4 5TR, 115 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva personalbemanning för hotell och restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 16 398 tkr | 2 140 tkr | – |
| 2020 | 4 809 tkr | 1 535 tkr | – |
| 2021 | 1 191 tkr | 626 tkr | 7 190 tkr |
| 2022 | 2 265 tkr | 233 tkr | 7 792 tkr |
| 2023 | 3 435 tkr | 34 tkr | 8 052 tkr |
| 2024 | 3 273 tkr | 234 tkr | 8 533 tkr |
| 2025 | 884 tkr | 158 tkr | 8 855 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,3 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal 17,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −73 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 884 | 3 273 | 3 435 | 2 265 | 1 191 | 4 809 | 16 398 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | 86 | – | – |
| Rörelseintäkter | 884 | 3 273 | 3 435 | 2 267 | 1 277 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 99 | 85 | 125 | 83 | 205 | – | – |
| Personalkostnader | 629 | 2 971 | 3 282 | 1 944 | 420 | – | – |
| Rörelsekostnader | 729 | 3 056 | 3 407 | 2 026 | 627 | – | – |
| Rörelseresultat | 155 | 217 | 28 | 241 | 649 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 24 | 18 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 6 | 11 | 8 | 23 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 18 | 6 | −8 | −23 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 158 | 234 | 34 | 233 | 626 | 1 535 | 2 140 |
| Bokslutsdispositioner | 530 | 395 | 320 | 540 | 215 | – | – |
| Resultat före skatt | 688 | 629 | 354 | 773 | 841 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 156 | 148 | 94 | 172 | 238 | – | – |
| Årets resultat | 532 | 481 | 260 | 602 | 603 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 746 | 8 746 | 8 746 | 8 746 | 8 746 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 746 | 8 746 | 8 746 | 8 746 | 8 746 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 404 | 472 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 399 | 1 082 | 1 093 | 264 | 139 | – | – |
| Kassa och bank | 793 | 1 266 | 1 211 | 1 620 | 2 015 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 192 | 2 347 | 2 304 | 1 884 | 2 154 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 938 | 11 093 | 11 050 | 10 630 | 10 900 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 223 | 7 952 | 7 692 | 7 090 | 6 487 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 755 | 8 433 | 7 952 | 7 692 | 7 090 | – | – |
| Eget kapital | 8 855 | 8 533 | 8 052 | 7 792 | 7 190 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 020 | 1 550 | 1 945 | 2 265 | 2 805 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 9 | 11 | 6 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 39 | 516 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 63 | 1 010 | 1 053 | 574 | 905 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 938 | 11 093 | 11 050 | 10 630 | 10 900 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 7 | 8 | 5 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,3 % | 88 % | 86,9 % | 90,2 % | 86,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 890 % | 232 % | 219 % | 329 % | 238 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,6 % | 6,6 % | 0,8 % | 10,6 % | 54,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,8 % | 7,2 % | 1 % | 10,3 % | 52,6 % | 31,9 % | 13,1 % |
| Omsättningstillväxt | −73 % | −4,7 % | 51,6 % | 90,3 % | −75,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6 % | 5,6 % | 3,2 % | 7,7 % | 8,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 884 tkr | 468 tkr | 429 tkr | 453 tkr | 595 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 8 040 tkr | 8 040 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 8 040 tkr | 8 040 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 706 tkr | 706 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 706 tkr | 706 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 532 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 532 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −481 tkr | −260 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 481 tkr | 260 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 530 tkr | 395 tkr |
| Forslag disposition | 8 755 tkr | 8 433 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 755 tkr | 8 433 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 330 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 399 tkr | 348 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 265 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 020 tkr | 1 550 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 61 tkr | 736 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Stockholm Workpower Hotell & Restaurang ABHuvudarbetsställe
Lovisagatan 4 5TR, 115 23 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556642-6267
Registreringsdatum
22 april 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.