Stockholms Fallskärmscenter AB
556656-8423Aktiebolagreg. 2004
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 816 tkr
Resultat efter fin. poster
−109 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Postadress
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utbildning och introduktionskurser i fall- skärmshoppning och tandemhoppning, utföra fallskärmsfotografering, parsailing, skärmflygning och klättring samt skoterförarutbildning. Vidare försäljning av tjänster avseende utbildning och instruktion i fallskärmshoppning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 362 tkr | −79 tkr | – |
| 2021 | 5 801 tkr | 675 tkr | – |
| 2022 | 5 132 tkr | 66 tkr | 1 342 tkr |
| 2023 | 3 992 tkr | −549 tkr | 940 tkr |
| 2024 | 3 818 tkr | −396 tkr | 544 tkr |
| 2025 | 2 816 tkr | −109 tkr | 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,5 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal −3,9 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −26,3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 816 | 3 818 | 3 992 | 5 132 | 5 801 | 4 362 |
| Rörelseintäkter | 2 816 | 3 818 | 3 992 | 5 132 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 114 | 0 | 68 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 1 962 | 2 606 | 2 682 | 2 916 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 509 | 684 | 805 | 987 | – | – |
| Personalkostnader | 192 | 791 | 861 | 999 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 135 | 125 | 164 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 926 | 4 216 | 4 542 | 5 066 | – | – |
| Rörelseresultat | −110 | −398 | −550 | 66 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −109 | −396 | −549 | 66 | 675 | −79 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 147 | −17 | – | – |
| Resultat före skatt | −109 | −396 | −402 | 49 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −109 | −396 | −402 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 275 | 296 | 356 | 264 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 275 | 296 | 356 | 264 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 18 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 201 | 132 | 189 | – | – |
| Kassa och bank | 653 | 1 304 | 873 | 1 613 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 681 | 1 504 | 1 005 | 1 802 | – | – |
| Summa tillgångar | 957 | 1 800 | 1 361 | 2 066 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 444 | 840 | 1 242 | 1 203 | – | – |
| Fritt eget kapital | 335 | 444 | 840 | 1 242 | – | – |
| Eget kapital | 435 | 544 | 940 | 1 342 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 147 | – | – |
| Leverantörsskulder | 87 | 500 | 78 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 522 | 1 256 | 421 | 577 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 957 | 1 800 | 1 361 | 2 066 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,5 % | 30,2 % | 69,1 % | 70,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 120 % | 239 % | 312 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,9 % | −10,4 % | −13,8 % | 1,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3,9 % | −10,4 % | −13,8 % | 1,3 % | 11,6 % | −1,8 % |
| Omsättningstillväxt | −26,3 % | −4,3 % | −22,2 % | −11,5 % | 33 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −25,1 % | −72,8 % | −42,8 % | 2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 631 tkr | 3 818 tkr | 3 992 tkr | 5 132 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −109 tkr | −396 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −109 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 396 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −396 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 435 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −109 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 57 tkr | 57 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 57 tkr | 57 tkr |
| Forskott fran kunder | 122 tkr | 122 tkr |
| Forslag disposition | 335 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 335 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 275 tkr | 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 613 tkr | 1 483 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 337 tkr | 1 188 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 130 tkr | 74 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 150 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 130 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 104 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 53 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 306 tkr | 581 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Stockholms Fallskärmscenter ABHuvudarbetsställe
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556656-8423
Registreringsdatum
2 mars 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Övriga registrerade namn
2 st
- Mälardalens Fallskärmscenter – särskilt företagsnamn, registrerat 22 december 2004. För den del av verksamheten som avser samma som i huvudfirman men bedrivs i området Mälardalen.
- Stockholm/Västerås Fallskärmscenter – särskilt företagsnamn, registrerat 11 maj 2023. För den del av verksamheten som avser samma som i huvudfirman men bedrivs i Stockholm och Västerås.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.