Stockholmsviken Bygg AB
559185-4418Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
18 931 tkr
Resultat efter fin. poster
1 065 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
7
Stockholmsviken Bygg
Stockholmsviken Bygg AB erbjuder renovering, ombyggnad, byggservice och kontorsanpassningar samt tjänster för bostadsrättsföreningar. Vi fokuserar på högkvalitativ service, engagemang och lösningsorienterade projekt.
stockholmsviken.se
Adresser
Besöksadress
Norr Mälarstrand 20, 112 20 Stockholm
Postadress
Norr Mälarstrand 20, 112 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, inredning och design samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 10 616 tkr | 548 tkr | – |
| 2020 | 13 815 tkr | 212 tkr | 630 tkr |
| 2021 | 14 065 tkr | −20 tkr | 608 tkr |
| 2022 | 11 967 tkr | −37 tkr | 257 tkr |
| 2023 | 12 587 tkr | 602 tkr | 730 tkr |
| 2024 | 14 804 tkr | 759 tkr | 923 tkr |
| 2025 | 18 931 tkr | 1 065 tkr | 1 031 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,2 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 27,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 931 | 14 804 | 12 587 | 11 967 | 14 065 | 13 815 | 10 616 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 0 | 12 | 1 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 18 931 | 14 812 | 12 587 | 11 979 | 14 066 | 13 816 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 468 | 9 206 | 7 351 | 10 242 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 13 591 | 13 000 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 104 | 1 677 | 1 215 | 704 | 306 | 578 | – |
| Personalkostnader | 5 250 | 3 168 | 3 414 | 1 070 | 179 | 23 | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 1 | 10 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 17 849 | 14 051 | 11 980 | 12 016 | 14 086 | 13 604 | – |
| Rörelseresultat | 1 082 | 761 | 607 | −37 | −20 | 212 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 7 | 7 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −17 | −2 | −5 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 065 | 759 | 602 | −37 | −20 | 212 | 548 |
| Resultat före skatt | 1 065 | 759 | 602 | −37 | −20 | 212 | – |
| Skatt på årets resultat | 257 | 166 | 129 | 0 | 1 | 52 | – |
| Årets resultat | 808 | 593 | 474 | −37 | −22 | 159 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 133 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 178 | 45 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 365 | 1 247 | 1 095 | 1 755 | 2 947 | 2 138 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 523 | 1 446 | 1 325 | 1 888 | 3 040 | 2 162 | – |
| Kassa och bank | 2 383 | 1 272 | 292 | 473 | 677 | 1 396 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 906 | 2 718 | 1 617 | 2 362 | 3 716 | 3 559 | – |
| Summa tillgångar | 4 084 | 2 763 | 1 617 | 2 362 | 3 716 | 3 559 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 173 | 280 | 207 | 243 | 580 | 420 | – |
| Fritt eget kapital | 981 | 873 | 680 | 207 | 558 | 580 | – |
| Eget kapital | 1 031 | 923 | 730 | 257 | 608 | 630 | – |
| Långfristiga skulder | 116 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 791 | 752 | 149 | 1 425 | 994 | 1 124 | – |
| Skatteskulder | 276 | 179 | 72 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 937 | 1 840 | 886 | 2 105 | 3 108 | 2 929 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 084 | 2 763 | 1 617 | 2 362 | 3 716 | 3 559 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 4.4 | 7 | 4 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | 700 | 400 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,2 % | 33,4 % | 45,2 % | 10,9 % | 16,4 % | 17,7 % | – |
| Kassalikviditet | 133 % | 148 % | 182 % | 112 % | 120 % | 122 % | – |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 5,1 % | 4,8 % | −0,3 % | −0,1 % | 1,5 % | – |
| Vinstmarginal | 5,6 % | 5,1 % | 4,8 % | −0,3 % | −0,1 % | 1,5 % | 5,2 % |
| Omsättningstillväxt | 27,9 % | 17,6 % | 5,2 % | −14,9 % | 1,8 % | 30,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 % | 64,2 % | 64,9 % | −14,3 % | −3,6 % | 25,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 704 tkr | 3 365 tkr | 1 798 tkr | 2 992 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 45 tkr | 45 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 45 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 808 tkr | 593 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 97 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 808 tkr | 593 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −593 tkr | −474 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 593 tkr | 474 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | 400 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 30 tkr | – |
| Forslag disposition | 981 tkr | 873 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 181 tkr | 173 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 800 tkr | 700 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 110 tkr | 197 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 133 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 160 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 27 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 160 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 382 tkr | 705 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 25 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 116 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 733 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 133 tkr | – |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 116 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 366 tkr | 205 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Stockholmsviken Bygg ABHuvudarbetsställe
Norr Mälarstrand 20, 112 20 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559185-4418
Registreringsdatum
12 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.