Stone Media AB
556695-4193Aktiebolagreg. 2005
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
292 tkr
Resultat efter fin. poster
−53 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Stone Media
stone.se
Adresser
Besöksadress
Eggegrundsvägen 14, 121 56 Johanneshov
Postadress
c/o Boström Stone, Eggegrundsvägen 14, 121 56 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva projektledning inom mediabranschen, video-, TV och filmproduktion, PR, kommunikation och konferensteknik, bedriva event, föreläsningar, AV-teknik samt tillhandahålla konsulttjänster inom dessa områden. Bolaget ska också utföra vissa enklare renoveringar, utföra tjänster inom bygg och inredning samt trädgårdsarbeten, samt bedriva import och handel med inredningsartiklar, personaluthyrning, översättningar, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 419 tkr | 326 tkr | – |
| 2017 | 485 tkr | 322 tkr | – |
| 2018 | 756 tkr | 196 tkr | −280 tkr |
| 2019 | 765 tkr | 122 tkr | −7 tkr |
| 2020 | 571 tkr | 117 tkr | 110 tkr |
| 2021 | 463 tkr | −32 tkr | 79 tkr |
| 2022 | 545 tkr | 20 tkr | 99 tkr |
| 2023 | 641 tkr | −41 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 551 tkr | 46 tkr | 104 tkr |
| 2025 | 292 tkr | −53 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −18,2 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −47 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 292 | 551 | 641 | 545 | 463 | 571 | 765 | 756 | 485 | 419 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 37 | 99 | 119 | 16 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 292 | 551 | 641 | 581 | 562 | 690 | 781 | 756 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 15 | 0 | 1 | 45 | 8 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 75 | 115 | 110 | 104 | 105 | 107 | 195 | 149 | – | – |
| Personalkostnader | 324 | 440 | 564 | 442 | 526 | 464 | 418 | 402 | – | – |
| Rörelsekostnader | 399 | 556 | 682 | 561 | 631 | 572 | 659 | 560 | – | – |
| Rörelseresultat | −108 | −5 | −40 | 21 | −69 | 118 | 122 | 197 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 54 | 51 | −0 | −0 | 37 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −53 | 46 | −41 | 20 | −32 | 117 | 122 | 196 | 322 | 326 |
| Resultat före skatt | −53 | 46 | −41 | 20 | −32 | 117 | 122 | 196 | – | – |
| Årets resultat | −53 | 46 | −41 | 20 | −32 | 117 | 122 | 196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 13 | 13 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 13 | 13 | 0 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 18 | 0 | 8 | 20 | 2 | 17 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 72 | 43 | 46 | 35 | 38 | 20 | 37 | – | – |
| Kassa och bank | 39 | 62 | 46 | 101 | 97 | 143 | 43 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 50 | 134 | 90 | 147 | 132 | 181 | 63 | 46 | – | – |
| Summa tillgångar | 70 | 154 | 110 | 167 | 152 | 194 | 75 | 46 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | −42 | −1 | −21 | 10 | −107 | −229 | −575 | – | – |
| Fritt eget kapital | −49 | 4 | −42 | −1 | −21 | 10 | −107 | −380 | – | – |
| Eget kapital | 51 | 104 | 58 | 99 | 79 | 110 | −7 | −280 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | 2 | 20 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 50 | 52 | 68 | 74 | 83 | 83 | 126 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 70 | 154 | 110 | 167 | 152 | 194 | 75 | 46 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 67,5 % | 52,8 % | 59,2 % | 51,6 % | 56,9 % | −9,4 % | −602,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 268 % | 173 % | 216 % | 179 % | 216 % | 76 % | 37 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −36,9 % | −0,9 % | −6,3 % | 3,8 % | −14,8 % | 20,6 % | 16 % | 26 % | – | – |
| Vinstmarginal | −18,2 % | 8,4 % | −6,4 % | 3,7 % | −6,8 % | 20,5 % | 15,9 % | 25,9 % | 66,4 % | 77,8 % |
| Omsättningstillväxt | −47 % | −14 % | 17,6 % | 17,5 % | −18,8 % | −25,4 % | 1,2 % | 55,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −105,7 % | 44,3 % | −70,6 % | 20,4 % | −40,2 % | 106,5 % | −1 710,2 % | −69,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 292 tkr | 551 tkr | 641 tkr | 545 tkr | 463 tkr | 571 tkr | 765 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −53 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −53 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | 41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | −41 tkr |
| Forslag disposition | −49 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −49 tkr | 4 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 49 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 54 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stone Media ABHuvudarbetsställe
Eggegrundsvägen 14, 121 56 Johanneshov
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556695-4193
Registreringsdatum
29 december 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 74.300 – Översättning och tolkning
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.