swereg

Stonemeadow AB

559365-1887Aktiebolagreg. 2022

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Löddeköpinge, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 280 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

295 tkr

−20 % mot föregående år

Soliditet

62 %

+6,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Fackelrosvägen 17 B, 246 51 Löddeköpinge

Postadress

Fackelrosvägen 17 B, 246 51 Löddeköpinge

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper samt bedriva textproduktion och utöva därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 096 tkr409 tkr269 tkr
20231 344 tkr402 tkr314 tkr
20241 329 tkr370 tkr335 tkr
20251 280 tkr295 tkr312 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 62,1 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 23 % – branschmedian 6,6 %

Omsättningstillväxt −3,7 % – branschmedian −1,8 %

Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 2801 3291 3441 096
Övriga rörelseintäkter–00–
Rörelseintäkter1 2801 3291 3451 096
Övriga externa kostnader393253111
Personalkostnader946930890576
Rörelsekostnader985962943687
Rörelseresultat295367401409
Ränteintäkter och liknande0310
Räntekostnader och liknande0–––
Finansiella poster−0310
Resultat efter finansiella poster295370402409
Bokslutsdispositioner−70−90−100−102
Resultat före skatt225280302307
Skatt på årets resultat48596364
Årets resultat177222240244

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Kundfordringar257261281160
Kortfristiga fordringar308384373160
Kassa och bank657644590638
Omsättningstillgångar9651 028963798
Summa tillgångar9651 028963798
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat11089490
Fritt eget kapital287310289244
Eget kapital312335314269
Obeskattade reserver362292202102
Leverantörsskulder–023
Skatteskulder010614964
Kortfristiga skulder291401447428
Summa eget kapital och skulder9651 028963798

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)200200200244

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet62,1 %55,2 %49,2 %43,8 %
Kassalikviditet332 %257 %215 %187 %
Rörelsemarginal23,1 %27,6 %29,9 %37,4 %
Vinstmarginal23 %27,9 %29,9 %37,4 %
Omsättningstillväxt−3,7 %−1,1 %22,7 %–
Avkastning på eget kapital56,7 %66,1 %76,4 %90,7 %
Omsättning per anställd1 280 tkr1 329 tkr1 344 tkr1 096 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (13)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital177 tkr222 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat177 tkr222 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−222 tkr−240 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning222 tkr240 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring periodiseringsfond−70 tkr−90 tkr
Forslag disposition287 tkr310 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning87 tkr110 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning200 tkr200 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga51 tkr122 tkr
Ovriga kortfristiga skulder109 tkr114 tkr
Periodiseringsfonder362 tkr292 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter182 tkr180 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 11 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Stonemeadow ABHuvudarbetsställe

    Fackelrosvägen 17 B, 246 51 Löddeköpinge

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559365-1887

Registreringsdatum

11 februari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kävlinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler