StoneQ AB
559213-5114Aktiebolagreg. 2019
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 696 tkr
Resultat efter fin. poster
550 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skarpängsvägen 16, 187 41 Täby
Postadress
Skarpängsvägen 16, 187 41 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ledarskap, utbildning och kvalitetssäkring inom process, produktion och mjukvara för kunder inom industritekniska branscher och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 1 796 tkr | 540 tkr | 474 tkr |
| 2021 | 1 401 tkr | 427 tkr | 528 tkr |
| 2022 | 1 301 tkr | 84 tkr | 375 tkr |
| 2023 | 1 520 tkr | 440 tkr | 633 tkr |
| 2024 | 1 461 tkr | 371 tkr | 654 tkr |
| 2025 | 1 696 tkr | 550 tkr | 724 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 32,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 16,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 696 | 1 461 | 1 520 | 1 301 | 1 401 | 1 796 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 696 | 1 461 | 1 523 | 1 301 | 1 401 | 1 796 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 3 | – |
| Övriga externa kostnader | 306 | 332 | 329 | 403 | 175 | 327 | – |
| Personalkostnader | 871 | 764 | 759 | 787 | 798 | 922 | – |
| Av- och nedskrivningar | 74 | – | 0 | 27 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 251 | 1 096 | 1 089 | 1 217 | 973 | 1 251 | – |
| Rörelseresultat | 445 | 365 | 435 | 85 | 428 | 545 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 6 | 6 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | – |
| Finansiella poster | 104 | 6 | 5 | −1 | −1 | −5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 550 | 371 | 440 | 84 | 427 | 540 | – |
| Bokslutsdispositioner | −141 | −93 | −112 | −23 | −107 | – | – |
| Resultat före skatt | 408 | 278 | 328 | 61 | 320 | 540 | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 57 | 70 | 14 | 66 | 116 | – |
| Årets resultat | 321 | 221 | 258 | 47 | 254 | 424 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 295 | 0 | 0 | 107 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 359 | 470 | 335 | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 655 | 470 | 335 | 207 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | 344 | 328 | 327 | 257 | 294 | 281 | – |
| Kortfristiga fordringar | 359 | 384 | 364 | 299 | 294 | 281 | – |
| Kassa och bank | 302 | 241 | 317 | 78 | 316 | 383 | – |
| Omsättningstillgångar | 661 | 625 | 681 | 376 | 610 | 663 | – |
| Summa tillgångar | 1 316 | 1 095 | 1 016 | 583 | 710 | 663 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 354 | 383 | 325 | 278 | 224 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 674 | 604 | 583 | 325 | 478 | 424 | – |
| Eget kapital | 724 | 654 | 633 | 375 | 528 | 474 | – |
| Obeskattade reserver | 475 | 334 | 241 | 129 | 107 | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 14 | 27 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 76 | 127 | – |
| Kortfristiga skulder | 116 | 107 | 141 | 79 | 76 | 189 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 316 | 1 095 | 1 016 | 583 | 710 | 663 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 250 | 200 | – | 200 | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,8 % | 83,9 % | 81,2 % | 81,9 % | 86,2 % | 71,4 % | – |
| Kassalikviditet | 570 % | 582 % | 481 % | 475 % | 806 % | 350 % | – |
| Rörelsemarginal | 26,2 % | 25 % | 28,6 % | 6,5 % | 30,5 % | 30,3 % | – |
| Vinstmarginal | 32,4 % | 25,4 % | 28,9 % | 6,4 % | 30,5 % | 30 % | – |
| Omsättningstillväxt | 16,1 % | −3,9 % | 16,8 % | −7,1 % | −22 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,3 % | 33,8 % | 40,8 % | 12,6 % | 48,1 % | 89,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 696 tkr | 1 461 tkr | 1 520 tkr | 1 301 tkr | 1 401 tkr | 1 796 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 359 tkr | 470 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 359 tkr | 470 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 111 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 135 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 321 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 321 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −221 tkr | −258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 221 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 724 tkr | 654 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 321 tkr | 221 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −141 tkr | −93 tkr |
| Forslag disposition | 674 tkr | 604 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 374 tkr | 354 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 295 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 295 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 295 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 98 tkr | 93 tkr |
| Periodiseringsfonder | 475 tkr | 334 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 100 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 30 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
StoneQ ABHuvudarbetsställe
Skarpängsvägen 16, 187 41 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559213-5114
Registreringsdatum
30 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.