Stoppet Viringe vid E4:an AB
556670-1008Aktiebolagreg. 2004
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 036 tkr
Resultat efter fin. poster
1 582 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sönderborgsgatan 2, 195 30 Märsta
Postadress
c/o Dandro, Sönderborgsgatan 2, 195 30 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandel med dagligvaror, fordonsprodukter, utföra serveringstjänster. Vidare skall bolaget på provisionsbasis utöva tillsyn och handha kontanthantering avseende bensinbolags drivmedelsförsäljning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 896 tkr | 757 tkr | – |
| 2021 | 8 624 tkr | 709 tkr | – |
| 2022 | 9 762 tkr | 1 097 tkr | 1 938 tkr |
| 2023 | 10 937 tkr | 1 220 tkr | 1 649 tkr |
| 2024 | 11 671 tkr | 1 363 tkr | 1 726 tkr |
| 2025 | 4 036 tkr | 1 582 tkr | 2 502 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 39,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −65,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 036 | 11 671 | 10 937 | 9 762 | 8 624 | 7 896 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 170 | 355 | 474 | 151 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 206 | 12 025 | 11 412 | 9 913 | – | – |
| Handelsvaror | 2 591 | 6 941 | 6 342 | 5 495 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 565 | 873 | 826 | 705 | – | – |
| Personalkostnader | 970 | 2 672 | 2 829 | 2 466 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 56 | 56 | 60 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 177 | 10 542 | 10 053 | 8 728 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 030 | 1 484 | 1 358 | 1 185 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 448 | 125 | 140 | 89 | – | – |
| Finansiella poster | −448 | −121 | −139 | −89 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 582 | 1 363 | 1 220 | 1 097 | 709 | 757 |
| Bokslutsdispositioner | −589 | 0 | −1 200 | −275 | – | – |
| Resultat före skatt | 993 | 1 363 | 20 | 822 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 217 | 285 | 9 | 170 | – | – |
| Årets resultat | 776 | 1 078 | 10 | 652 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 498 | 1 552 | 1 608 | 1 664 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 650 | 450 | 0 | 1 330 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 148 | 2 002 | 1 608 | 2 993 | – | – |
| Varulager | 0 | 698 | 966 | 814 | – | – |
| Kundfordringar | 271 | 72 | 91 | 39 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 655 | 556 | 3 388 | 298 | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 372 | 364 | 1 685 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 753 | 1 626 | 4 719 | 2 797 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 901 | 3 628 | 6 326 | 5 790 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 626 | 549 | 1 538 | 1 187 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 402 | 1 626 | 1 549 | 1 838 | – | – |
| Eget kapital | 2 502 | 1 726 | 1 649 | 1 938 | – | – |
| Obeskattade reserver | 644 | 785 | 785 | 785 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 034 | 0 | 2 108 | 2 178 | – | – |
| Leverantörsskulder | 216 | 146 | 436 | 294 | – | – |
| Skatteskulder | 39 | 75 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 721 | 1 117 | 1 785 | 890 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 901 | 3 628 | 6 326 | 5 790 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,7 % | 64,8 % | 35,9 % | 44,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 567 % | 83 % | 210 % | 223 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,3 % | 12,7 % | 12,4 % | 12,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 39,2 % | 11,7 % | 11,2 % | 11,2 % | 8,2 % | 9,6 % |
| Omsättningstillväxt | −65,4 % | 6,7 % | 12 % | 13,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31 % | 62,4 % | 0,6 % | 33,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 018 tkr | 2 334 tkr | 2 187 tkr | 1 952 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 450 tkr | 450 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 200 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 200 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 776 tkr | 1 078 tkr |
| Byggnader mark | 1 498 tkr | 1 545 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 463 tkr | 2 463 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 965 tkr | 918 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 776 tkr | 1 078 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 078 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 078 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 502 tkr | 1 726 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 776 tkr | 1 078 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 141 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 379 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 402 tkr | 1 626 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 402 tkr | 1 626 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 226 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 226 tkr | 543 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 222 tkr | 543 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 698 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 730 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 054 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 184 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 502 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 495 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 034 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 644 tkr | 785 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 730 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 10 000 tkr | 2 800 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 9 900 tkr | 2 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 208 tkr | 393 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Stoppet Viringe vid E4:an ABHuvudarbetsställe
Sönderborgsgatan 2, 195 30 Märsta
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556670-1008
Registreringsdatum
8 november 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- SNI 46.720 – Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.