Stora Enso Timber AB
556027-4903Aktiebolagreg. 1928
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 234 353 tkr
Resultat efter fin. poster
105 877 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
384
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Falun
Postadress
791 80 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och förädling av skogsprodukter samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 784 501 tkr | – | – |
| 2021 | 2 420 730 tkr | – | – |
| 2022 | 2 597 239 tkr | – | – |
| 2023 | 2 048 991 tkr | 149 044 tkr | 697 442 tkr |
| 2024 | 1 929 156 tkr | −310 075 tkr | 635 689 tkr |
| 2025 | 2 234 353 tkr | 105 877 tkr | 642 632 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,3 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal 4,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 15,8 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 234 353 | 1 929 156 | 2 048 991 | 2 597 239 | 2 420 730 | 1 784 501 |
| Förändring av lager | 49 684 | 32 564 | −53 376 | – | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 153 | 48 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 85 845 | 170 390 | 112 791 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 370 036 | 2 132 159 | 2 108 406 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 548 830 | 1 262 619 | 1 168 420 | – | – | – |
| Handelsvaror | 192 879 | 198 828 | 241 201 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 187 720 | 249 741 | 204 326 | – | – | – |
| Personalkostnader | 305 578 | 277 246 | 276 995 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 839 | 466 677 | 78 813 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 91 | 716 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 271 847 | 2 455 203 | 1 970 471 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 98 189 | −323 044 | 137 935 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 658 | 2 332 | 932 | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 688 | 12 970 | 11 109 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 105 877 | −310 075 | 149 044 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −99 507 | 249 635 | −152 199 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 6 370 | −60 440 | −3 155 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −573 | 1 314 | −420 | – | – | – |
| Årets resultat | 6 943 | −61 753 | −2 734 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 385 763 | 355 635 | 647 865 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 385 763 | 355 635 | 647 865 | – | – | – |
| Varulager | 343 643 | 278 782 | 254 701 | – | – | – |
| Kundfordringar | 81 431 | 87 051 | 159 196 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 564 012 | 556 742 | 637 662 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 907 655 | 835 524 | 892 363 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 293 418 | 1 191 159 | 1 540 228 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 515 689 | 577 442 | 580 176 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 522 632 | 515 689 | 577 442 | – | – | – |
| Eget kapital | 642 632 | 635 689 | 697 442 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 9 631 | 0 | 283 525 | – | – | – |
| Avsättningar | 16 607 | 18 170 | 16 900 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 164 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 147 591 | 178 725 | 197 407 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 624 384 | 537 300 | 542 360 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 293 418 | 1 191 159 | 1 540 228 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 384 | 349 | 343 | 455 | 419 | 385 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,3 % | 53,4 % | 59,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 90 % | 104 % | 118 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | −16,8 % | 6,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 4,7 % | −16,1 % | 7,3 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 15,8 % | −5,9 % | −21,1 % | 7,3 % | 35,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 % | −9,7 % | −0,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 819 tkr | 5 528 tkr | 5 974 tkr | 5 708 tkr | 5 777 tkr | 4 635 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (90)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra obeskattade reserver per typ | 9 631 tkr | 0 |
| Arets kassaflode | 8 854 tkr | −43 930 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 943 tkr | −61 753 tkr |
| Betald skatt | −573 tkr | 1 314 tkr |
| Byggnader mark | 182 530 tkr | 196 658 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 664 500 tkr | 663 951 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 410 254 tkr | 395 577 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 549 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 678 tkr | 18 207 tkr |
| Byggnader mark forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 26 727 tkr |
| Byggnader mark nedskrivningar | 71 716 tkr | 71 716 tkr |
| Erhallen ranta | 12 615 tkr | 17 098 tkr |
| Erlagd ranta | 4 927 tkr | 4 129 tkr |
| Eventual forpliktelser | 2 080 tkr | 2 074 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 2 080 tkr | 2 074 tkr |
| Exceptionella intakter | 43 694 tkr | 119 221 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 943 tkr | −61 753 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 943 tkr | −61 753 tkr |
| Forandring kassaflode erhallna koncernbidrag finansieringsverksamheten | −33 890 tkr | −132 762 tkr |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 5 620 tkr | 72 144 tkr |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | −31 133 tkr | −18 683 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −4 038 tkr | −35 155 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | 62 397 tkr | 112 494 tkr |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | −64 861 tkr | −24 080 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −9 631 tkr | −283 525 tkr |
| Fordelning styrelseledamoter andel man | 1 | 1 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 584 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 456 809 tkr | 440 073 tkr |
| Forsaljning materiella anlaggningstillgangar | 0 | 1 716 tkr |
| Forskott fran kunder | 430 tkr | 683 tkr |
| Forslag disposition | 522 632 tkr | 515 689 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 522 632 tkr | 515 689 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 598 tkr | 379 tkr |
| Investering materiella anlaggningstillgangar | 66 967 tkr | 176 162 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode avskrivningar nedskrivningar | 36 839 tkr | 72 694 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 35 276 tkr | 467 947 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −33 890 tkr | −132 762 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −66 967 tkr | −174 446 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | 109 711 tkr | 263 278 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 141 726 tkr | 156 558 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 196 827 tkr | 174 924 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 81 121 tkr | 65 944 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 65 694 tkr | 37 914 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 89 875 tkr | −33 890 tkr |
| Likvida medel | 354 908 tkr | 346 054 tkr |
| Loner andra ersattningar | 213 757 tkr | 185 140 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 213 757 tkr | 185 140 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 0 | 0 |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare varav tantiem liknande | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 122 205 tkr | 107 642 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 088 907 tkr | 2 052 330 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 463 209 tkr | 1 441 194 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 147 tkr | 1 444 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 24 326 tkr | 176 162 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 12 399 tkr | 28 679 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 162 tkr | 54 487 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 147 tkr | 1 353 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 367 256 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 503 494 tkr | 503 494 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 67 | 67 |
| Medelantalet anstallda man | 317 | 282 |
| Nettoomsattning geografisk marknad | 856 903 tkr | 715 008 tkr |
| Ovriga avsattningar | 8 465 tkr | 9 456 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 174 tkr | 28 655 tkr |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 598 tkr | 379 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 289 tkr | 15 720 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 3 897 tkr | 1 942 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 15 949 tkr | 25 534 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 805 tkr | 47 110 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 81 028 tkr | 51 335 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 81 028 tkr | 51 335 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 42 091 tkr | −1 625 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −12 399 tkr | −28 679 tkr |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 69 304 tkr | 60 968 tkr |
| Pensionskostnader styrelsen verkstallande direktoren motsvarande befattningshavare | 0 | 0 |
| Reservfond | 20 000 tkr | 20 000 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 8 718 tkr | 15 202 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse inkl nedskrivning | −3 269 tkr | −1 844 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 547 tkr | 538 tkr |
| Sammansattning likvida medel tillgodohavande koncernkonto | 354 908 tkr | 346 054 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 164 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 369 303 tkr | 245 106 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 85 253 tkr | 86 501 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 771 tkr | 97 066 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | 10 644 tkr | 9 165 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | 29 131 tkr | 27 425 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | 13 794 tkr | 12 543 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 8 141 tkr | 8 714 tkr |
| Uppskrivningsfond | 8 141 tkr | 8 714 tkr |
| Utbetald utdelning kassaflode | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Stora Enso Timber ABHuvudarbetsställe
Falun
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556027-4903
Registreringsdatum
31 december 1928
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.111 – Sågning av trä
- SNI 16.260 – Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.