Storhogna Winterlodge AB
556885-3195Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 709 tkr
Resultat efter fin. poster
−865 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
1
Storhogna Winterlodge AB
winterlodge.se
Adresser
Besöksadress
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Postadress
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Produktion, förvaltning och uthyrning av fritidshus och därmed förenlig verksamhet. Anordnade av konferenser, jaktevenemang, friluftsaktiviteter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 451 tkr | −33 tkr | – |
| 2018 | 687 tkr | −821 tkr | – |
| 2019 | 1 041 tkr | −512 tkr | 1 077 tkr |
| 2020 | 1 562 tkr | −880 tkr | 1 041 tkr |
| 2021 | 2 543 tkr | −231 tkr | 1 047 tkr |
| 2022 | 2 429 tkr | 2 280 tkr | 4 047 tkr |
| 2023 | 1 245 tkr | −392 tkr | 4 700 tkr |
| 2024 | 2 028 tkr | −19 tkr | 5 193 tkr |
| 2025 | 1 709 tkr | −865 tkr | 4 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −50,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −10,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 709 | 2 028 | 1 245 | 2 429 | 2 543 | 1 562 | 1 041 | 687 | 451 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 57 | 250 | 17 | 0 | 3 | 428 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 709 | 2 084 | 1 496 | 2 031 | 2 142 | 1 564 | 1 470 | – | – |
| Handelsvaror | 236 | 76 | 77 | 165 | 12 | 17 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 150 | 990 | 944 | 1 301 | 1 020 | 1 157 | 920 | – | – |
| Personalkostnader | 133 | 120 | 134 | 166 | 161 | 111 | 89 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 531 | 674 | 725 | 775 | 894 | 853 | 616 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 050 | 1 861 | 1 880 | 2 407 | 2 086 | 2 137 | 1 650 | – | – |
| Rörelseresultat | −341 | 224 | −384 | −376 | 55 | −573 | −181 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 461 | 701 | 3 033 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 524 | 703 | 708 | 377 | 286 | 307 | 332 | – | – |
| Finansiella poster | −523 | −242 | −8 | 2 656 | −286 | −307 | −332 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −865 | −19 | −392 | 2 280 | −231 | −880 | −512 | −821 | −33 |
| Bokslutsdispositioner | 870 | 511 | 1 045 | 720 | 240 | 845 | 500 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | 492 | 653 | 3 000 | 9 | −35 | −12 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | – | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 3 | 492 | 653 | 3 000 | 6 | −35 | −12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 330 | 21 862 | 22 756 | 23 143 | 23 894 | 24 643 | 25 055 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 330 | 21 862 | 22 756 | 23 143 | 23 894 | 24 643 | 25 055 | – | – |
| Kundfordringar | 254 | 433 | 171 | 223 | 630 | 381 | 381 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 356 | 516 | 1 734 | 262 | 866 | 551 | 1 235 | – | – |
| Kassa och bank | 568 | 1 152 | 1 141 | 1 594 | 1 173 | 569 | 281 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 924 | 1 668 | 2 875 | 1 856 | 2 039 | 1 121 | 1 516 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 255 | 23 530 | 25 631 | 24 999 | 25 933 | 25 764 | 26 572 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 093 | 4 600 | 3 947 | 947 | 941 | 977 | 989 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 095 | 5 093 | 4 600 | 3 947 | 947 | 941 | 977 | – | – |
| Eget kapital | 4 195 | 5 193 | 4 700 | 4 047 | 1 047 | 1 041 | 1 077 | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 250 | 12 250 | 19 100 | 19 790 | 23 540 | 23 787 | 24 175 | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 197 | 951 | 676 | 583 | 736 | 1 263 | – | – |
| Skatteskulder | 36 | 17 | 0 | −38 | −35 | 28 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 809 | 6 087 | 1 830 | 1 162 | 1 346 | 936 | 1 320 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 255 | 23 530 | 25 631 | 24 999 | 25 933 | 25 764 | 26 572 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,9 % | 22,1 % | 18,3 % | 16,2 % | 4 % | 4 % | 4,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 16 % | 27 % | 157 % | 160 % | 151 % | 120 % | 115 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −20 % | 11 % | −30,9 % | −15,5 % | 2,2 % | −36,7 % | −17,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −50,6 % | −0,9 % | −31,5 % | 93,9 % | −9,1 % | −56,3 % | −49,2 % | −119,5 % | −7,3 % |
| Omsättningstillväxt | −10,6 % | 62,8 % | −48,7 % | −4,5 % | 62,8 % | 50,1 % | 51,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 9,5 % | 13,9 % | 74,1 % | 0,6 % | −3,4 % | −1,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 709 tkr | 2 028 tkr | 1 245 tkr | 2 429 tkr | 2 543 tkr | 1 562 tkr | 1 041 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 3 tkr | 492 tkr |
| Byggnader mark | 21 144 tkr | 21 569 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 24 229 tkr | 24 229 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 085 tkr | 2 661 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 314 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 424 tkr | 424 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 57 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 870 tkr | 511 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 tkr | 492 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −492 tkr | −653 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 492 tkr | 653 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 195 tkr | 5 193 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 tkr | 492 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 4 095 tkr | 5 093 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 095 tkr | 4 093 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 69 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 186 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 978 tkr | 2 978 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 792 tkr | 2 685 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 107 tkr | 250 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 12 250 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 86 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 12 250 tkr | 12 250 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 176 tkr | 5 048 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 12 250 tkr | 12 250 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 12 250 tkr | 12 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 537 tkr | 734 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Storhogna Winterlodge ABHuvudarbetsställe
Lennart Torstenssonsgatan 8, 412 56 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556885-3195
Registreringsdatum
25 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.