Storsolen Fastigheter AB
559364-9725Aktiebolagreg. 2022
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 651 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Läroverksgränd 7 A, 831 41 Östersund
Postadress
c/o Robin Andersson, Läroverksgränd 7 A, 831 41 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att förvärva, äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | −702 tkr | 58 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 470 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 560 tkr | 50 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 651 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 76 | 68 | 71 |
| Rörelsekostnader | 115 | 76 | 68 | 71 |
| Rörelseresultat | −115 | −76 | −68 | −71 |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 589 | 650 | 1 453 |
| Räntekostnader och liknande | 2 082 | 2 073 | 2 051 | 2 085 |
| Finansiella poster | −1 536 | −1 483 | −1 401 | −632 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 651 | −1 560 | −1 470 | −702 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 651 | −1 560 | −1 470 | −702 |
| Årets resultat | −1 651 | −1 560 | −1 470 | −702 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 787 | 41 063 | 40 174 | 40 128 |
| Anläggningstillgångar | 40 787 | 41 063 | 40 174 | 40 128 |
| Kundfordringar | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 220 | 2 668 | 2 085 | 1 436 |
| Kassa och bank | 3 | 52 | 92 | 240 |
| Omsättningstillgångar | 3 223 | 2 721 | 2 176 | 1 677 |
| Summa tillgångar | 44 010 | 43 784 | 42 350 | 41 805 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 651 | 1 560 | 1 470 | 710 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Eget kapital | 50 | 50 | 50 | 58 |
| Långfristiga skulder | 40 066 | 41 968 | 40 069 | 41 575 |
| Leverantörsskulder | 68 | 1 | 10 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 3 894 | 1 766 | 2 231 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 44 010 | 43 784 | 42 350 | 41 805 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,1 % | 0,1 % | 0,1 % | 0,1 % |
| Kassalikviditet | 83 % | 154 % | 98 % | 977 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3 302,9 % | −3 119,2 % | −2 939,6 % | −1 215,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 30 813 tkr | 30 041 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 30 813 tkr | 30 041 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 772 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 1 920 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 651 tkr | −1 560 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 058 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 651 tkr | −1 560 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 560 tkr | 1 470 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 560 tkr | −1 470 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 651 tkr | 1 560 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 651 tkr | −1 560 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 651 tkr | 1 560 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 9 974 tkr | 11 022 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 9 974 tkr | 11 022 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 782 tkr | 1 920 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 733 tkr | 890 tkr |
| Forslag disposition | 0 | 0 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 215 tkr | 2 668 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 058 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 40 066 tkr | 41 990 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 190 | 190 |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 697 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 535 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 14 369 tkr | 41 968 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 825 tkr | 1 764 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 10 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Storsolen Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Läroverksgränd 7 A, 831 41 Östersund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559364-9725
Registreringsdatum
10 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.