swereg

Storvreta Maskin- & Fastighetsservice AB

559160-0860Aktiebolagreg. 2018

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Storvreta, Uppsala län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 628 tkr

−8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

115 tkr

+505 % mot föregående år

Soliditet

45 %

−15,6 p.e. mot föregående år

Anställda

3

+50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Åskmolnsvägen 71, 743 35 Storvreta

Postadress

c/o Urban Hammarberg, Åskmolnsvägen 71, 743 35 Storvreta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom fastighetsservice och bilreparationer samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019520 tkr51 tkr90 tkr
20201 899 tkr290 tkr317 tkr
20212 074 tkr167 tkr388 tkr
20222 519 tkr98 tkr365 tkr
20232 293 tkr236 tkr487 tkr
20241 763 tkr19 tkr437 tkr
20251 628 tkr115 tkr427 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45 % – branschmedian 60,9 %

Vinstmarginal 7,1 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt −7,7 % – branschmedian 0,4 %

Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 6281 7632 2932 5192 0741 899520
Övriga rörelseintäkter1452193841680
Rörelseintäkter1 6291 8082 5122 9032 0891 907520
Råvaror och förnödenheter45371521591131606
Handelsvaror182158177231299193147
Övriga externa kostnader58358767773563747192
Personalkostnader6258701 1191 494824748219
Av- och nedskrivningar7812412514146415
Rörelsekostnader1 5131 7752 2492 7611 9191 614469
Rörelseresultat1163326314217129351
Ränteintäkter och liknande100––––
Räntekostnader och liknande2142743440
Finansiella poster−1−13−27−43−4−4−0
Resultat efter finansiella poster115192369816729051
Resultat före skatt115192369816729051
Skatt på årets resultat2454921366211
Årets resultat91151877713122740

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar15019042250725414064
Finansiella anläggningstillgångar3624–––––
Anläggningstillgångar18621442250725414064
Kundfordringar17313017820223818172
Kortfristiga fordringar337233255359331250143
Kassa och bank42727435023449130149
Omsättningstillgångar764506605594822551192
Summa tillgångar9507201 0271 1011 076691256
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat287372250238207400
Fritt eget kapital37738743731533826740
Eget kapital42743748736538831790
Långfristiga skulder180133224172430
Leverantörsskulder125103821151969075
Skatteskulder–––061651
Kortfristiga skulder342283508512517332166
Summa eget kapital och skulder9507201 0271 1011 076691256

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda3233221
Föreslagen utdelning (tkr)50100656510060–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet45 %60,6 %47,4 %33,1 %36 %45,8 %35,1 %
Kassalikviditet223 %179 %119 %116 %159 %166 %116 %
Rörelsemarginal7,1 %1,9 %11,5 %5,6 %8,2 %15,4 %9,8 %
Vinstmarginal7,1 %1,1 %10,3 %3,9 %8,1 %15,3 %9,8 %
Omsättningstillväxt−7,7 %−23,1 %−9 %21,5 %9,2 %265,2 %–
Avkastning på eget kapital21,2 %3,4 %38,4 %21,2 %33,7 %71,7 %44,3 %
Omsättning per anställd543 tkr882 tkr764 tkr840 tkr1 037 tkr950 tkr520 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar36 tkr24 tkr
Arets resultat eget kapital91 tkr15 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat91 tkr15 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−15 tkr−187 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning15 tkr187 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr65 tkr
Forslag disposition377 tkr387 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning327 tkr287 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter115 tkr47 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar150 tkr190 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden420 tkr383 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–279 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop38 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar78 tkr124 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga49 tkr55 tkr
Ovriga kortfristiga skulder98 tkr117 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut19 tkr24 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut180 tkr544
Tillgangar avsattningar skulder per typ180 tkr544
Upplupna kostnader forutbetalda intakter100 tkr39 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –

  • Storvreta Maskin- & Fastighetsservice ABHuvudarbetsställe

    Åskmolnsvägen 71, 743 35 Storvreta

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559160-0860

Registreringsdatum

24 maj 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Uppsala, Uppsala län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
  • SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
  • SNI 81.210 – Lokalvård
  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler