Story 20 AB
559091-5095Aktiebolagreg. 2016
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 050 tkr
Resultat efter fin. poster
63 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Story 20 AB
story20.se
Adresser
Besöksadress
Åbergssons Väg 11 Lgh 1001, 170 77 Solna
Postadress
c/o Jacob Wikmark, Åbergssons Väg 11 Lgh 1001, 170 77 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Producentuppdrag inom rörlig bild, livesändningar och event för massmedier och företag. Videoproduktion, journalistik och redaktionella ledaruppdrag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 717 tkr | 29 tkr | – |
| 2020 | 1 985 tkr | 1 226 tkr | – |
| 2021 | 2 503 tkr | 1 645 tkr | 2 435 tkr |
| 2022 | 1 552 tkr | 868 tkr | 2 773 tkr |
| 2023 | 1 611 tkr | 235 tkr | 2 757 tkr |
| 2024 | 1 963 tkr | 677 tkr | 3 110 tkr |
| 2025 | 2 050 tkr | 63 tkr | 3 211 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,8 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 3,1 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 4,4 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 050 | 1 963 | 1 611 | 1 552 | 2 503 | 1 985 | 717 |
| Rörelseintäkter | 2 050 | 1 963 | 1 611 | 1 552 | 2 503 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 176 | 395 | 483 | 37 | 15 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 122 | 128 | 97 | 106 | 142 | – | – |
| Personalkostnader | 831 | 808 | 798 | 540 | 702 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 128 | 1 332 | 1 378 | 683 | 858 | – | – |
| Rörelseresultat | −79 | 631 | 233 | 869 | 1 645 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 46 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 141 | 46 | 2 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 63 | 677 | 235 | 868 | 1 645 | 1 226 | 29 |
| Bokslutsdispositioner | 410 | 180 | – | 0 | −410 | – | – |
| Resultat före skatt | 473 | 857 | 235 | 868 | 1 235 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 181 | 50 | 180 | 255 | – | – |
| Årets resultat | 401 | 676 | 184 | 688 | 980 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 615 | 801 | 362 | 263 | 1 106 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 998 | 1 075 | 598 | 369 | 1 307 | – | – |
| Kassa och bank | 4 101 | 3 451 | 3 663 | 3 495 | 2 404 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 099 | 4 526 | 4 260 | 3 864 | 3 711 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 116 | 4 543 | 4 277 | 3 864 | 3 711 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 760 | 2 384 | 2 523 | 2 035 | 1 404 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 161 | 3 060 | 2 707 | 2 723 | 2 385 | – | – |
| Eget kapital | 3 211 | 3 110 | 2 757 | 2 773 | 2 435 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 410 | 590 | 590 | 590 | – | – |
| Leverantörsskulder | 271 | 0 | 96 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 905 | 1 023 | 930 | 502 | 687 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 116 | 4 543 | 4 277 | 3 864 | 3 711 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 334 | 300 | 324 | 350 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,8 % | 75,6 % | 75,4 % | 83,9 % | 78,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 268 % | 443 % | 458 % | 770 % | 540 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,8 % | 32,2 % | 14,5 % | 56 % | 65,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,1 % | 34,5 % | 14,6 % | 55,9 % | 65,7 % | 61,8 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | 4,4 % | 21,9 % | 3,8 % | −38 % | 26,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 21,8 % | 6,7 % | 24,8 % | 40,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 050 tkr | 1 963 tkr | 1 611 tkr | 1 552 tkr | 2 503 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 17 tkr | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 17 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 401 tkr | 676 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 401 tkr | 676 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −676 tkr | −184 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 676 tkr | 184 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 324 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 410 tkr | 180 tkr |
| Forslag disposition | 3 161 tkr | 3 060 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 827 tkr | 2 760 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 334 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 134 tkr | −1 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 165 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 50 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,33 | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,33 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 249 tkr | 275 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 490 tkr | 1 011 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 410 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 132 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 144 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Story 20 ABHuvudarbetsställe
Åbergssons Väg 11 Lgh 1001, 170 77 Solna
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559091-5095
Registreringsdatum
15 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 60.200 – Planering och sändning av tv-program samt distribution av video
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.