Strålskydd Radiation Shielding Europe AB
556292-1295Aktiebolagreg. 1987
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 381 tkr
Resultat efter fin. poster
1 664 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
–
Strålskydd - Bygg ett rum med strålskydd - Material på lager
Strålskydd mot röntgen, blyglas, blydörrar, blyskivor, det du behöver för att konstruera ett säkert strålskyddat rum. Med snabba leveranser.
stralskydd.com
Adresser
Besöksadress
Centralvägen 6, 171 68 Solna
Postadress
Centralvägen 6, 171 68 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver tillverkning, förädling, försäljning och konsultation för byggnadsprodukter och inredning inom strålningsskydd, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 12 430 tkr | 479 tkr | – |
| 2021 | 11 741 tkr | 1 746 tkr | – |
| 2022 | 12 683 tkr | 2 547 tkr | 10 262 tkr |
| 2023 | 13 304 tkr | 3 004 tkr | 11 427 tkr |
| 2024 | 8 582 tkr | 1 375 tkr | 10 723 tkr |
| 2025 | 11 381 tkr | 1 664 tkr | 12 538 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,7 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 14,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 32,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 381 | 8 582 | 13 304 | 12 683 | 11 741 | 12 430 |
| Övriga rörelseintäkter | 62 | 32 | 23 | 131 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 443 | 8 613 | 13 327 | 12 815 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 469 | 4 348 | 5 587 | 6 459 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 296 | 3 113 | 4 742 | 3 781 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 89 | 89 | 19 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 854 | 7 550 | 10 417 | 10 259 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 589 | 1 063 | 2 909 | 2 555 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 99 | 326 | 123 | 29 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 14 | 29 | 37 | – | – |
| Finansiella poster | 75 | 312 | 94 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 664 | 1 375 | 3 004 | 2 547 | 1 746 | 479 |
| Bokslutsdispositioner | 649 | 295 | −250 | −249 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 313 | 1 670 | 2 754 | 2 298 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 499 | 374 | 589 | 483 | – | – |
| Årets resultat | 1 815 | 1 296 | 2 165 | 1 815 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 193 | 283 | 372 | 15 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 193 | 283 | 372 | 15 | – | – |
| Varulager | 5 718 | 6 014 | 7 533 | 7 675 | – | – |
| Kundfordringar | 287 | 356 | 332 | 1 713 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 613 | 545 | 785 | 1 948 | – | – |
| Kassa och bank | 7 348 | 7 897 | 9 394 | 5 378 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 678 | 14 456 | 17 712 | 15 001 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 872 | 14 739 | 18 084 | 15 016 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 123 | 8 827 | 8 662 | 7 847 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 938 | 10 123 | 10 827 | 9 662 | – | – |
| Eget kapital | 12 538 | 10 723 | 11 427 | 10 262 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 338 | 2 987 | 3 282 | 3 032 | – | – |
| Leverantörsskulder | 971 | 909 | 1 110 | 1 246 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 95 | 517 | 451 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 996 | 1 029 | 3 374 | 1 722 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 872 | 14 739 | 18 084 | 15 016 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,7 % | 88,9 % | 77,6 % | 84,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 800 % | 821 % | 302 % | 425 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14 % | 12,4 % | 21,9 % | 20,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,6 % | 16 % | 22,6 % | 20,1 % | 14,9 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | 32,6 % | −35,5 % | 4,9 % | 8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 12,1 % | 19 % | 17,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 815 tkr | 1 296 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 329 tkr | 329 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 329 tkr | 329 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 815 tkr | 1 296 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 296 tkr | −2 165 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 296 tkr | 2 165 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 649 tkr | 295 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | 11 938 tkr | 10 123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 938 tkr | 10 123 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 193 tkr | 283 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 819 tkr | 1 819 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 625 tkr | 1 536 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 89 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 5 718 tkr | 6 014 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 315 tkr | 189 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 2 338 tkr | 2 987 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Strålskydd Radiation Shielding Europe ABHuvudarbetsställe
Centralvägen 6, 171 68 Solna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556292-1295
Registreringsdatum
19 februari 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.820 – Partihandel med metaller och metallmalmer
- SNI 23.120 – Bearbetning av planglas
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.