Strandmagasinet AB
556230-2892Aktiebolagreg. 1983
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
539 tkr
Resultat efter fin. poster
−113 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Strandmagasinet i Trollhättan | Kontorslokaler
Strandmagasinet – Lokaler i Trollhättan med anor sedan 1800-talet.
strandmagasinet.se
Adresser
Besöksadress
Magasinsgatan 2, 461 30 Trollhättan
Postadress
Magasinsgatan 2, 461 30 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, bedriva konsulterande verksamhet inom design, äga och förvalta royalty- och licensavtal samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 555 tkr | 36 tkr | – |
| 2022 | 561 tkr | 16 tkr | – |
| 2023 | 574 tkr | −10 tkr | 361 tkr |
| 2024 | 619 tkr | −117 tkr | 245 tkr |
| 2025 | 539 tkr | −113 tkr | 132 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −21 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −12,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 539 | 619 | 574 | 561 | 555 |
| Rörelseintäkter | 539 | 619 | 574 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 579 | 662 | 511 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 73 | 73 | – | – |
| Rörelsekostnader | 652 | 735 | 584 | – | – |
| Rörelseresultat | −113 | −117 | −10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −113 | −117 | −10 | 16 | 36 |
| Resultat före skatt | −113 | −117 | −10 | – | – |
| Årets resultat | −113 | −117 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 682 | 2 755 | 2 828 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 682 | 2 755 | 2 828 | – | – |
| Kundfordringar | 159 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 241 | 16 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 35 | 187 | 394 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 203 | 404 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 959 | 2 958 | 3 232 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 125 | 241 | 251 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 | 125 | 241 | – | – |
| Eget kapital | 132 | 245 | 361 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 670 | 2 670 | 2 670 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | −3 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 157 | 43 | 200 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 959 | 2 958 | 3 232 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,5 % | 8,3 % | 11,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 177 % | 468 % | 202 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21 % | −18,9 % | −1,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −21 % | −18,9 % | −1,7 % | 2,9 % | 6,5 % |
| Omsättningstillväxt | −12,9 % | 7,8 % | 2,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −85,6 % | −47,7 % | −2,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −113 tkr | −117 tkr |
| Byggnader mark | 2 682 tkr | 2 755 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 131 tkr | 4 131 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 449 tkr | 1 376 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 73 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −113 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 117 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −117 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 132 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −113 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 12 tkr | 125 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 tkr | 125 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 670 tkr | 2 670 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 | 0 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 125 | 21 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 670 tkr | 2 670 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 154 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Strandmagasinet ABHuvudarbetsställe
Magasinsgatan 2, 461 30 Trollhättan
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556230-2892
Registreringsdatum
22 juni 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.