Streetfood Visby AB
559262-7201Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
129 tkr
Resultat efter fin. poster
60 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Blanchegatan 16 Lgh 1202, 115 33 Stockholm
Postadress
c/o Viklund, Blanchegatan 16 Lgh 1202, 115 33 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Restaurangverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 065 tkr | −1 265 tkr | −1 240 tkr |
| 2022 | 1 019 tkr | 479 tkr | −761 tkr |
| 2023 | 733 tkr | 319 tkr | −443 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −115 tkr | −558 tkr |
| 2025 | 129 tkr | 60 tkr | 13 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,9 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 46,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −12 932 400 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 129 | −0 | 733 | 1 019 | 2 065 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 129 | −0 | 733 | 1 019 | 2 065 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 15 | 131 | 756 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 102 | 374 | 319 | 1 376 |
| Personalkostnader | 7 | – | 0 | 62 | 1 174 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 13 | 26 | 26 | 19 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 4 |
| Rörelsekostnader | 69 | 115 | 415 | 538 | 3 328 |
| Rörelseresultat | 60 | −115 | 318 | 482 | −1 263 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 2 | 2 |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −2 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | −115 | 319 | 479 | −1 265 |
| Resultat före skatt | 60 | −115 | 319 | 479 | −1 265 |
| Årets resultat | 60 | −115 | 319 | 479 | −1 265 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | 45 | 58 | 84 | 110 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 60 |
| Anläggningstillgångar | 38 | 45 | 58 | 84 | 170 |
| Kundfordringar | – | 0 | 91 | 93 | 71 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 92 | 94 | 83 |
| Kassa och bank | 0 | 5 | 23 | 30 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 5 | 115 | 124 | 87 |
| Summa tillgångar | 38 | 50 | 173 | 208 | 257 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −72 | −468 | −786 | −1 265 | – |
| Fritt eget kapital | −12 | −583 | −468 | −786 | −1 265 |
| Eget kapital | 13 | −558 | −443 | −761 | −1 240 |
| Långfristiga skulder | 0 | 578 | 578 | 908 | 1 076 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 6 | 0 | 308 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 30 | 38 | 61 | 422 |
| Summa eget kapital och skulder | 38 | 50 | 173 | 208 | 257 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,9 % | −1 113,3 % | −255,3 % | −366,2 % | −482,9 % |
| Kassalikviditet | 2 % | 16 % | 301 % | 204 % | 21 % |
| Rörelsemarginal | 46,6 % | 11 545 900 % | 43,4 % | 47,2 % | −61,2 % |
| Vinstmarginal | 46,4 % | 11 541 400 % | 43,5 % | 47 % | −61,3 % |
| Omsättningstillväxt | −12 932 400 % | −100 % | −28,1 % | −50,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 446,6 % | 20,7 % | −72 % | −62,9 % | 102 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 1 019 tkr | 688 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 60 tkr | −115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 60 tkr | −115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 116 tkr | −319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −116 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 512 tkr | – |
| Forslag disposition | −12 tkr | −583 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −12 tkr | −583 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 38 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 128 tkr | 128 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 90 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 13 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 578 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 145 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 25 tkr | 30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 578 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 8 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Streetfood Visby ABHuvudarbetsställe
Blanchegatan 16 Lgh 1202, 115 33 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559262-7201
Registreringsdatum
8 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.