Strongville Media Invest AB
559216-4593Aktiebolagreg. 2019
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 128 tkr
Resultat efter fin. poster
896 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fågelstigen 4 B, 132 35 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Karl Höglund, Fågelstigen 4 B, 132 35 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, kommunikation, reklam, management, försäljning och därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget konceptualisera, utveckla, äga och investera i mjukvara, hårdvara och produkter, samt sälja dessa genom e-handel, IT-relaterade tjänster samt bedriva handel med internetdomäner, hemsidor och applikationer. Bolaget investerar i- och bedriver verksamhet kring golf och bollsport. Bolaget kommer även äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 2 tkr | −18 tkr | 12 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −5 tkr | 57 tkr |
| 2022 | 80 tkr | 49 tkr | – |
| 2023 | 1 065 tkr | 69 tkr | 99 tkr |
| 2024 | 1 267 tkr | 110 tkr | 140 tkr |
| 2025 | 1 128 tkr | 896 tkr | 939 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 79,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −11 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 128 | 1 267 | 1 065 | 80 | 0 | 2 | – |
| Rörelseintäkter | 1 128 | 1 267 | 1 065 | – | 0 | 2 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 40 | 0 | – | 0 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 301 | 227 | 166 | – | 5 | 17 | – |
| Personalkostnader | 791 | 892 | 777 | – | 0 | 1 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 093 | 1 159 | 943 | – | 5 | 20 | – |
| Rörelseresultat | 35 | 108 | 122 | – | −5 | −18 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 861 | 2 | −53 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 896 | 110 | 69 | 49 | −5 | −18 | – |
| Resultat före skatt | 896 | 110 | 69 | – | −5 | −18 | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 24 | 25 | – | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 888 | 86 | 44 | – | −5 | −18 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 874 | 13 | 27 | – | 31 | 11 | – |
| Anläggningstillgångar | 874 | 13 | 27 | – | 31 | 11 | – |
| Kundfordringar | 129 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 180 | 81 | – | 0 | 3 | – |
| Kassa och bank | 78 | 93 | 118 | – | 26 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 207 | 273 | 199 | – | 26 | 1 | – |
| Summa tillgångar | 1 081 | 286 | 226 | – | 57 | 12 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 0 | 0 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 4 | 5 | – | 11 | 30 | 0 |
| Fritt eget kapital | 889 | 90 | 49 | – | 7 | 12 | – |
| Eget kapital | 939 | 140 | 99 | – | 57 | 12 | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 50 | 34 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 142 | 146 | 127 | – | 0 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 081 | 286 | 226 | – | 57 | 12 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 89 | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,8 % | 49 % | 43,9 % | – | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 145 % | 188 % | 157 % | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,1 % | 8,5 % | 11,5 % | – | – | −904,5 % | – |
| Vinstmarginal | 79,4 % | 8,7 % | 6,5 % | 61,3 % | – | −900 % | – |
| Omsättningstillväxt | −11 % | 19 % | 1 231,3 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94,6 % | 61,3 % | 44,2 % | – | −8,4 % | −151,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 128 tkr | 1 267 tkr | 1 065 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 874 tkr | 13 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 874 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 862 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 888 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 888 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −86 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 86 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 89 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 939 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 888 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 89 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition | 889 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 689 tkr | 954 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 180 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 114 tkr | 85 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 862 tkr | 882 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 29 aug. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Strongville Media Invest ABHuvudarbetsställe
Fågelstigen 4 B, 132 35 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559216-4593
Registreringsdatum
29 augusti 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
2 st
- Höglund Frienholt & Partners – särskilt företagsnamn, registrerat 21 februari 2024. För den del av verksamheten som avser konceptualisera, utveckla, äga och investera i mjukvara, hårdvara och produkter, samt sälja dessa genom e-handel, IT-relaterade tjänster samt bedriva handel med Internetdomäner, hemsidor och applikationer. Bolaget kommer även äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
- GolfSwing Nacka – särskilt företagsnamn, registrerat 13 september 2024. För den del av verksamheten som avser investeringar i- och drift av verksamhet rörande golf och bollsport.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.