Studio Dennis Wernersson AB
559339-6202Aktiebolagreg. 2021
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 130 tkr
Resultat efter fin. poster
1 418 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vattenledningsvägen 45, 126 34 Hägersten
Postadress
Vattenledningsvägen 45, 126 34 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Fotografverksamhet inom reklam och porträtt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 170 tkr | 593 tkr | 415 tkr |
| 2023 | 1 501 tkr | 78 tkr | 195 tkr |
| 2024 | 1 758 tkr | 419 tkr | 526 tkr |
| 2025 | 3 130 tkr | 1 418 tkr | 1 116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,8 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 45,3 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 78 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 130 | 1 758 | 1 501 | 2 170 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 134 | 1 758 | 1 501 | 2 170 |
| Råvaror och förnödenheter | 85 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 54 | 194 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 478 | 411 | 246 | 299 |
| Personalkostnader | 1 126 | 860 | 950 | 1 001 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 16 | 34 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 1 717 | 1 341 | 1 424 | 1 575 |
| Rörelseresultat | 1 417 | 417 | 78 | 595 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 418 | 419 | 78 | 593 |
| Bokslutsdispositioner | −357 | – | 0 | −100 |
| Resultat före skatt | 1 061 | 419 | 78 | 493 |
| Skatt på årets resultat | 221 | 89 | 18 | 104 |
| Årets resultat | 840 | 331 | 61 | 390 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 192 | 31 | 46 | 80 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 441 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 633 | 31 | 46 | 80 |
| Kundfordringar | 118 | 1 | 74 | 212 |
| Kortfristiga fordringar | 509 | 603 | 169 | 221 |
| Kassa och bank | 734 | 132 | 168 | 331 |
| Omsättningstillgångar | 1 243 | 735 | 337 | 552 |
| Summa tillgångar | 1 876 | 765 | 383 | 632 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 251 | 170 | 110 | – |
| Fritt eget kapital | 1 091 | 501 | 170 | 390 |
| Eget kapital | 1 116 | 526 | 195 | 415 |
| Obeskattade reserver | 457 | 100 | 100 | 100 |
| Leverantörsskulder | 30 | 1 | 14 | 9 |
| Skatteskulder | 116 | – | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 304 | 140 | 88 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 876 | 765 | 383 | 632 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 250 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,8 % | 79,1 % | 71,7 % | 78,2 % |
| Kassalikviditet | 410 % | 527 % | 383 % | 472 % |
| Rörelsemarginal | 45,3 % | 23,7 % | 5,2 % | 27,4 % |
| Vinstmarginal | 45,3 % | 23,8 % | 5,2 % | 27,3 % |
| Omsättningstillväxt | 78 % | 17,1 % | −30,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 75,3 % | 62,9 % | 31 % | 94 % |
| Omsättning per anställd | 3 130 tkr | 1 758 tkr | 1 501 tkr | 2 170 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 441 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 441 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 441 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 840 tkr | 331 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 840 tkr | 331 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −331 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 331 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 116 tkr | 526 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 840 tkr | 331 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −357 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 091 tkr | 501 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 841 tkr | 251 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 192 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 290 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 99 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 190 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 29 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 143 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 157 tkr | 138 tkr |
| Periodiseringsfonder | 457 tkr | 100 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 244 tkr | 502 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 8 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Studio Dennis Wernersson ABHuvudarbetsställe
Vattenledningsvägen 45, 126 34 Hägersten
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559339-6202
Registreringsdatum
8 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.