Studio Ljung & Ljung AB
556928-3301Aktiebolagreg. 2013
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skolgatan 3 B, 172 31 Sundbyberg
Postadress
c/o Martin Hedenström Ljung, Skolgatan 3 B, 172 31 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att tillhandahålla tjänster inom arkitektur, inredning, möbelformgivning, produktdesign, grafisk design, förpackningsdesign, webbdesign, textildesign, smyckesdesign, formgivning av accessoarer, fotografi, styling och konst samt idka därmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta mark och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet. Tillhandahålla tjänster inom konst och undervisning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 1 tkr | – |
| 2020 | 43 tkr | −21 tkr | – |
| 2021 | 493 tkr | 127 tkr | 135 tkr |
| 2022 | 366 tkr | 24 tkr | 153 tkr |
| 2023 | 3 tkr | −24 tkr | 128 tkr |
| 2024 | 3 tkr | −1 tkr | 127 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −7 tkr | 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 3 | 366 | 493 | 43 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 3 | 3 | 366 | 493 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 5 | 28 | 59 | 67 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 278 | 297 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 5 | 28 | 341 | 364 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −2 | −24 | 25 | 129 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 1 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | −1 | −24 | 24 | 127 | −21 | 1 |
| Resultat före skatt | −7 | −1 | −24 | 24 | 127 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 6 | 21 | – | – |
| Årets resultat | −7 | −1 | −24 | 18 | 106 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 167 | 167 | 167 | 167 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 167 | 167 | 167 | 167 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 38 | 38 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 29 | 28 | 70 | 56 | – | – |
| Kassa och bank | 90 | 30 | 38 | 70 | 173 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 120 | 59 | 66 | 140 | 229 | – | – |
| Summa tillgångar | 120 | 226 | 233 | 307 | 396 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 77 | 78 | 103 | 85 | −21 | – | – |
| Fritt eget kapital | 70 | 77 | 78 | 103 | 85 | – | – |
| Eget kapital | 120 | 127 | 128 | 153 | 135 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 27 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 99 | 105 | 154 | 262 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 120 | 226 | 233 | 307 | 396 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 56,1 % | 55,1 % | 49,8 % | 34 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 59 % | 63 % | 91 % | 87 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −72,8 % | −810,9 % | 6,9 % | 26,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −33,3 % | −800 % | 6,6 % | 25,8 % | −48,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 0 % | −99,2 % | −25,8 % | 1 046,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,2 % | −1,1 % | −19 % | 11,9 % | 78,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 3 tkr | 366 tkr | 493 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 167 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 167 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 167 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 120 tkr | 127 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 70 tkr | 77 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 70 tkr | 77 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 96 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −3 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Studio Ljung & Ljung ABHuvudarbetsställe
Skolgatan 3 B, 172 31 Sundbyberg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556928-3301
Registreringsdatum
10 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 74.130 – Inredningsdesign
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 31.009 – Tillverkning av andra möbler och madrasser
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.