Studor Projektutveckling AB
556788-4845Aktiebolagreg. 2009
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
7 770 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 955 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Postadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter direkt och indirekt, bedriva projektutveckling inom fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 774 tkr | 1 010 tkr | – |
| 2022 | 6 643 tkr | 66 tkr | – |
| 2023 | 15 231 tkr | −1 220 tkr | 336 tkr |
| 2024 | 7 770 tkr | −2 955 tkr | 182 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −38 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −49 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 770 | 15 231 | 6 643 | 3 774 |
| Förändring av lager | −9 102 | −12 314 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 15 | – | – |
| Rörelseintäkter | −1 332 | 2 933 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 286 | 3 128 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 800 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 322 | 210 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 622 | 4 153 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 955 | −1 220 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 955 | −1 220 | 66 | 1 010 |
| Bokslutsdispositioner | 2 800 | 1 150 | – | – |
| Resultat före skatt | −155 | −70 | – | – |
| Årets resultat | −155 | −70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | 38 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 | 38 | – | – |
| Varulager | 4 654 | 11 692 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 072 | 3 444 | – | – |
| Kassa och bank | 47 | 72 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 773 | 15 208 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 797 | 15 246 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 236 | 306 | – | – |
| Fritt eget kapital | 82 | 236 | – | – |
| Eget kapital | 182 | 336 | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 535 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 615 | 14 910 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 797 | 15 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,3 % | 2,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 41 % | 24 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −38 % | −8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −38 % | −8 % | 1 % | 26,8 % |
| Omsättningstillväxt | −49 % | 129,3 % | 76 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −85,1 % | −20,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −155 tkr | −70 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 2 800 tkr | 1 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −155 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 017 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 82 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 82 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 34 tkr | 3 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 24 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 73 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 49 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 239 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 0 |
| Ovriga lagertillgangar | 0 | 3 735 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 4 654 tkr | 7 957 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 4 654 tkr | 7 957 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 706 tkr | 13 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 875 tkr | 760 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Studor Projektutveckling ABHuvudarbetsställe
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556788-4845
Registreringsdatum
3 september 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.120 – Utformning av byggprojekt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.