Styffes Åkeri Aktiebolag
556302-2861Aktiebolagreg. 1987
Sysslebäck, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 181 tkr
Resultat efter fin. poster
−300 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ransby 109, 680 60 Sysslebäck
Postadress
Ransby 109, 680 60 Sysslebäck
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lastbilsåkeri, förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 9 146 tkr | 345 tkr | – |
| 2021 | 11 023 tkr | 1 709 tkr | – |
| 2022 | 14 893 tkr | 1 792 tkr | – |
| 2023 | 15 902 tkr | 2 597 tkr | 3 162 tkr |
| 2024 | 15 173 tkr | 1 502 tkr | 3 877 tkr |
| 2025 | 16 181 tkr | −300 tkr | 4 330 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,1 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −1,8 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 181 | 15 173 | 15 902 | 14 893 | 11 023 | 9 146 |
| Övriga rörelseintäkter | 63 | 252 | 574 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 244 | 15 426 | 16 475 | – | – | – |
| Handelsvaror | 834 | 421 | 290 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 082 | 7 077 | 8 373 | – | – | – |
| Personalkostnader | 4 581 | 4 064 | 4 131 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 500 | 1 802 | 777 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 997 | 13 364 | 13 575 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 247 | 2 062 | 2 900 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 74 | 169 | 122 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 621 | 729 | 425 | – | – | – |
| Finansiella poster | – | −560 | −303 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −300 | 1 502 | 2 597 | 1 792 | 1 709 | 345 |
| Bokslutsdispositioner | 630 | −600 | −1 835 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 330 | 902 | 762 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −124 | 187 | 159 | – | – | – |
| Årets resultat | 454 | 715 | 603 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 585 | 16 752 | 11 079 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 585 | 16 752 | 11 079 | – | – | – |
| Varulager | 21 | 18 | 15 | – | – | – |
| Kundfordringar | 869 | 1 091 | 1 069 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 231 | 1 191 | 1 577 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 335 | 6 460 | 4 611 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 587 | 7 670 | 6 204 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 22 172 | 24 422 | 17 283 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 757 | 3 042 | 2 438 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 210 | 3 757 | 3 042 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 330 | 3 877 | 3 162 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 333 | 4 963 | 4 363 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 729 | 10 725 | 6 827 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 980 | 1 421 | 335 | – | – | – |
| Skatteskulder | −92 | 170 | 247 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 780 | 4 858 | 2 931 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 172 | 24 422 | 17 283 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 6 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,1 % | 32 % | 38,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 174 % | 158 % | 211 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 13,6 % | 18,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −1,8 % | 9,9 % | 16,3 % | 12 % | 15,5 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 6,6 % | −4,6 % | 6,8 % | 35,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 % | 18,4 % | 19,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 312 tkr | 2 529 tkr | 2 650 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 4 333 tkr | 4 963 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 454 tkr | 715 tkr |
| Eventual forpliktelser | 13 774 tkr | 15 559 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 454 tkr | 715 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −715 tkr | −603 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 715 tkr | 603 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 330 tkr | 3 877 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 454 tkr | 715 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 630 tkr | −600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 697 | – |
| Forslag disposition | 4 210 tkr | 3 757 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 210 tkr | 3 757 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 162 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 585 tkr | 16 752 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 32 389 tkr | 31 057 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 804 tkr | 14 304 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 2 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 333 tkr | 7 898 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 500 tkr | 1 802 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 1 688 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 21 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 199 tkr | 51 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 283 tkr | 695 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 9 729 tkr | 10 725 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 321 tkr | 2 151 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 289 tkr | 421 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Styffes Åkeri AktiebolagHuvudarbetsställe
Ransby 109, 680 60 Sysslebäck
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556302-2861
Registreringsdatum
17 juli 1987
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Torsby, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.