Style by Seiler Aktiebolag
556941-8485Aktiebolagreg. 2013
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 353 tkr
Resultat efter fin. poster
46 tkr
Soliditet
−1 132 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trädgårdsgatan 3, 753 09 Uppsala
Postadress
c/o Blond Frisör /Malin Seiler, Trädgårdsgatan 3, 753 09 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva inredningsbutik med tillhörande webbutik, bolaget skall även bedriva övrig försäljning i butik och webbutik av diverse varor och tjänster som homestyling, fotografering, frisör och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 544 tkr | −74 tkr | – |
| 2017 | 1 244 tkr | 36 tkr | – |
| 2018 | 1 312 tkr | −67 tkr | −64 tkr |
| 2019 | 1 171 tkr | 46 tkr | −17 tkr |
| 2020 | 1 135 tkr | 43 tkr | 10 tkr |
| 2021 | 1 343 tkr | −183 tkr | −173 tkr |
| 2022 | 2 174 tkr | −156 tkr | −329 tkr |
| 2023 | 1 792 tkr | −70 tkr | −399 tkr |
| 2024 | 1 279 tkr | −58 tkr | −457 tkr |
| 2025 | 1 353 tkr | 46 tkr | −411 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −1 131,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 5,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 353 | 1 279 | 1 792 | 2 174 | 1 343 | 1 135 | 1 171 | 1 312 | 1 244 | 1 544 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 1 | 5 | 0 | 18 | 112 | 97 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 353 | 1 283 | 1 793 | 2 179 | 1 343 | 1 153 | 1 283 | 1 410 | – | – |
| Handelsvaror | 176 | 149 | 284 | 456 | 291 | 119 | 252 | 198 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 245 | 288 | 305 | 360 | 296 | 252 | 288 | 248 | – | – |
| Personalkostnader | 809 | 795 | 1 200 | 1 463 | 888 | 712 | 632 | 981 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | 7 | 7 | 13 | 23 | 23 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 230 | 1 245 | 1 797 | 2 287 | 1 489 | 1 106 | 1 194 | 1 450 | – | – |
| Rörelseresultat | 123 | 38 | −4 | −109 | −146 | 47 | 89 | −40 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 77 | 96 | 66 | 48 | 37 | 19 | 43 | 27 | – | – |
| Finansiella poster | −77 | −96 | −66 | −48 | −37 | −19 | −43 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | −58 | −70 | −156 | −183 | 43 | 46 | −67 | 36 | −74 |
| Resultat före skatt | 46 | −58 | −70 | −156 | −183 | 28 | 46 | −67 | – | – |
| Årets resultat | 46 | −58 | −70 | −156 | −183 | 28 | 46 | −67 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | 20 | 28 | 41 | 64 | 86 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | 20 | 28 | 41 | 64 | 86 | – | – |
| Varulager | 18 | 47 | 31 | 48 | 53 | 105 | 23 | 15 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 0 | 7 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 14 | 7 | 19 | 19 | 28 | 29 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 4 | −20 | 41 | −4 | −21 | 57 | 12 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 36 | 64 | 18 | 108 | 69 | 112 | 109 | 28 | – | – |
| Summa tillgångar | 36 | 64 | 31 | 128 | 96 | 153 | 173 | 114 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −507 | −449 | −379 | −223 | −40 | −67 | −114 | −47 | – | – |
| Fritt eget kapital | −461 | −507 | −449 | −379 | −223 | −40 | −67 | −114 | – | – |
| Eget kapital | −411 | −457 | −399 | −329 | −173 | 10 | −17 | −64 | – | – |
| Långfristiga skulder | 279 | 339 | 328 | 254 | 182 | 81 | 93 | 75 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 28 | 43 | 80 | 10 | 8 | 54 | 17 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 169 | 182 | 102 | 203 | 87 | 62 | 97 | 103 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 36 | 64 | 31 | 128 | 96 | 153 | 173 | 114 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −1 131,9 % | −709,5 % | −1 277 % | −256,2 % | −179,3 % | 6,8 % | −10 % | −55,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 10 % | −12 % | 30 % | 18 % | 12 % | 88 % | 12 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 3 % | −0,2 % | −5 % | −10,9 % | 4,1 % | 7,6 % | −3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,4 % | −4,6 % | −3,9 % | −7,2 % | −13,6 % | 3,8 % | 4 % | −5,1 % | 2,9 % | −4,8 % |
| Omsättningstillväxt | 5,8 % | −28,6 % | −17,6 % | 61,9 % | 18,4 % | −3,1 % | −10,7 % | 5,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,2 % | 12,7 % | 17,5 % | 47,5 % | 106,1 % | 264,8 % | −269,3 % | 104,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 353 tkr | 1 279 tkr | 896 tkr | 1 087 tkr | 671 tkr | 1 135 tkr | 1 171 tkr | 1 312 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 46 tkr | −58 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 31 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 46 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 58 tkr | 70 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −58 tkr | −70 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 73 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 13 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | −461 tkr | −507 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −461 tkr | −507 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | −77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 76 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 18 tkr | 47 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | 113 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 279 tkr | 339 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Style by Seiler AktiebolagHuvudarbetsställe
Trädgårdsgatan 3, 753 09 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556941-8485
Registreringsdatum
6 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.