Styresman Byggkonsult AB
559232-6416Aktiebolagreg. 2019
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 542 tkr
Resultat efter fin. poster
120 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dalvägen 16 2TR, 169 56 Solna
Postadress
c/o Purspot Ab, Dalvägen 16 2TR, 169 56 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultation inom byggverksamhet och fastighetsverksamhet, ägande av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | −0 tkr | −14 tkr | 36 tkr |
| 2021 | 1 688 tkr | 1 020 tkr | 644 tkr |
| 2022 | 2 471 tkr | −24 tkr | 406 tkr |
| 2023 | 791 tkr | 35 tkr | 432 tkr |
| 2024 | 350 tkr | 145 tkr | 395 tkr |
| 2025 | 2 542 tkr | 120 tkr | 434 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 4,7 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 625,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 542 | 350 | 791 | 2 471 | 1 688 | −0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 191 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 54 | 0 | 0 | −178 | 183 | – |
| Rörelseintäkter | 2 786 | 350 | 791 | 2 292 | 1 872 | −0 |
| Råvaror och förnödenheter | 960 | – | 0 | 650 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 700 | 159 | 449 | 457 | 262 | 14 |
| Personalkostnader | 758 | 39 | 288 | 1 210 | 1 065 | – |
| Av- och nedskrivningar | 84 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 116 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 617 | 199 | 737 | 2 316 | 1 327 | 14 |
| Rörelseresultat | 169 | 152 | 53 | −24 | 545 | −14 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 49 | 7 | 18 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −49 | −6 | −18 | −0 | 475 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | 145 | 35 | −24 | 1 020 | −14 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 100 | −250 | – |
| Resultat före skatt | 120 | 145 | 35 | 76 | 770 | −14 |
| Skatt på årets resultat | 32 | 32 | 9 | 14 | 161 | – |
| Årets resultat | 89 | 114 | 25 | 62 | 608 | −14 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 935 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 367 | 233 | 500 | 500 | 100 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 1 302 | 233 | 500 | 500 | 100 | 25 |
| Kundfordringar | 79 | 11 | 0 | 363 | 373 | – |
| Kortfristiga fordringar | 336 | 491 | 200 | 436 | 703 | 7 |
| Kassa och bank | 249 | 216 | 168 | 479 | 822 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 585 | 706 | 368 | 915 | 1 524 | 41 |
| Summa tillgångar | 1 887 | 940 | 868 | 1 415 | 1 624 | 66 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 295 | 232 | 356 | 294 | −14 | 0 |
| Fritt eget kapital | 384 | 345 | 382 | 356 | 594 | −14 |
| Eget kapital | 434 | 395 | 432 | 406 | 644 | 36 |
| Obeskattade reserver | 150 | 150 | 150 | 150 | 250 | – |
| Långfristiga skulder | 772 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 186 | 120 | 39 | 21 | 11 | – |
| Skatteskulder | 28 | 18 | 21 | 175 | 161 | – |
| Kortfristiga skulder | 530 | 394 | 286 | 859 | 730 | 30 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 887 | 940 | 868 | 1 415 | 1 624 | 66 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 50 | 150 | – | 300 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,3 % | 54,8 % | 63,5 % | 37,1 % | 51,9 % | 54,6 % |
| Kassalikviditet | 110 % | 179 % | 129 % | 107 % | 209 % | 137 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 43,3 % | 6,7 % | −1 % | 32,3 % | 1 387 900 % |
| Vinstmarginal | 4,7 % | 41,5 % | 4,4 % | −1 % | 60,4 % | 1 387 900 % |
| Omsättningstillväxt | 625,6 % | −55,7 % | −68 % | 46,3 % | −168 831 200 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 % | 28,8 % | 5,9 % | 15,2 % | 94,4 % | −38,4 % |
| Omsättning per anställd | 2 542 tkr | 350 tkr | 791 tkr | 2 471 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag | 267 tkr | 133 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 267 tkr | 133 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 267 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 133 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 89 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 89 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −114 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 114 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 150 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 200 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 384 tkr | 345 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 295 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 350 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 935 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 018 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 018 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 84 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 90 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 105 tkr | 200 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 120 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 772 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 91 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 17 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Styresman Byggkonsult ABHuvudarbetsställe
Dalvägen 16 2TR, 169 56 Solna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559232-6416
Registreringsdatum
17 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.