Sud della Foresta AB
559101-7594Aktiebolagreg. 2017
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storsvängen 155, 129 44 Hägersten
Postadress
Storsvängen 155, 129 44 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva verksamhet inom besöksnäringen såsom resor, hotell, bar och restaurang samt konsultverksamhet inom samma områden. Bolaget skall vidare äga, utveckla och förvalta fastigheter samt bedriva verksamhet inom inredning och design av privata hem och offentlig miljö. Bolaget skall även äga och förvalta travhästar, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 362 tkr | 461 tkr |
| 2020 | – | −2 tkr | 270 tkr |
| 2021 | – | 768 tkr | 888 tkr |
| 2022 | – | −6 tkr | 477 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −34 tkr | 248 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −11 tkr | 237 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −7 tkr | 230 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −9 tkr | 221 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 9 | 11 | 34 | 2 | 2 | 2 | 13 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 9 | 12 | 34 | 2 | 2 | 2 | 13 |
| Rörelseresultat | −9 | −9 | −12 | −34 | −2 | −2 | −2 | −13 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | 0 | −4 | 770 | 0 | 375 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −7 | −11 | −34 | −6 | 768 | −2 | 362 |
| Resultat före skatt | −9 | −7 | −11 | −34 | −6 | 768 | −2 | 362 |
| Årets resultat | −9 | −7 | −11 | −34 | −6 | 768 | −2 | 362 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 155 | 155 | 155 | 25 | 0 | 6 | 13 | 13 |
| Anläggningstillgångar | 155 | 155 | 155 | 25 | 0 | 6 | 13 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 4 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 62 | 71 | 81 | 223 | 477 | 883 | 258 | 449 |
| Omsättningstillgångar | 66 | 75 | 82 | 223 | 477 | 883 | 258 | 449 |
| Summa tillgångar | 222 | 230 | 237 | 248 | 477 | 889 | 271 | 461 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 180 | 187 | 198 | 232 | 432 | 70 | 222 | 49 |
| Fritt eget kapital | 171 | 180 | 187 | 198 | 427 | 838 | 220 | 411 |
| Eget kapital | 221 | 230 | 237 | 248 | 477 | 888 | 270 | 461 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Summa eget kapital och skulder | 222 | 230 | 237 | 248 | 477 | 889 | 271 | 461 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 195 | 406 | 150 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,8 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 13 279 % | 15 008 % | 16 398 % | 44 623 % | 95 421 % | 176 529 % | 51 614 % | 89 724 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,9 % | −3 % | −4,6 % | −13,7 % | −1,2 % | 86,5 % | −0,6 % | 78,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 68 tkr | 68 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 230 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −9 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 87 tkr | 87 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 87 tkr | 87 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Forslag disposition | 171 tkr | 180 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 171 tkr | 180 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 500 | 500 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Sud della Foresta ABHuvudarbetsställe
Storsvängen 155, 129 44 Hägersten
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559101-7594
Registreringsdatum
22 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.