Sug & Blåsbil Sverige Holding AB
559109-8560Aktiebolagreg. 2017
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 443 tkr
Resultat efter fin. poster
2 288 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lagerslingan 7, 151 66 Södertälje
Postadress
Lagerslingan 7, 151 66 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet är att, direkt eller indirekt via dotterbolag, bedriva personaluthyrning. Service till anläggningsföretag och fastighetsföretag, riv- och byggföretag samt industrisanering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 458 tkr | 562 tkr | – |
| 2019 | 549 tkr | 135 tkr | – |
| 2020 | 1 246 tkr | 789 tkr | 3 394 tkr |
| 2021 | 3 088 tkr | 8 487 tkr | 10 268 tkr |
| 2022 | 3 158 tkr | 2 725 tkr | 9 164 tkr |
| 2023 | 2 696 tkr | 2 782 tkr | 9 682 tkr |
| 2024 | 2 013 tkr | 7 352 tkr | 10 760 tkr |
| 2025 | 1 815 tkr | 11 440 tkr | 16 907 tkr |
| 2026 | 1 443 tkr | 2 288 tkr | 18 723 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 158,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −20,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 443 | 1 815 | 2 013 | 2 696 | 3 158 | 3 088 | 1 246 | 549 | 458 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 | 55 | 10 | 8 | 659 | 58 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 643 | 1 870 | 2 023 | 2 704 | 3 817 | 3 146 | 1 246 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 2 | 9 | 9 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 344 | 387 | 596 | 990 | 774 | 318 | 219 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 74 | 95 | 172 | 306 | 317 | 257 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 257 | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 364 | 461 | 691 | 1 422 | 1 089 | 644 | 481 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 279 | 1 409 | 1 332 | 1 282 | 2 728 | 2 503 | 765 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 10 000 | 6 000 | 1 500 | 0 | 6 000 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 36 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 1 | 0 | 2 | 16 | −24 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 10 031 | 6 021 | 1 500 | −2 | 5 984 | 24 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 288 | 11 440 | 7 352 | 2 782 | 2 725 | 8 487 | 789 | 135 | 562 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 3 479 | −195 | 3 456 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 288 | 11 440 | 7 352 | 2 782 | 6 204 | 8 291 | 4 245 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 472 | 293 | 275 | 264 | 1 308 | 497 | 910 | – | – |
| Årets resultat | 1 816 | 11 147 | 7 077 | 2 518 | 4 896 | 7 794 | 3 335 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 19 | 93 | 188 | 877 | 2 075 | 1 620 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 154 | 2 154 | 2 154 | 2 154 | 2 154 | 2 154 | 2 154 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 154 | 2 173 | 2 247 | 2 342 | 3 031 | 4 229 | 3 773 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 412 | 275 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 646 | 13 772 | 7 896 | 6 511 | 4 827 | 8 404 | 3 074 | – | – |
| Kassa och bank | 3 483 | 1 305 | 710 | 1 007 | 2 049 | 2 043 | 1 380 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 129 | 15 077 | 8 607 | 7 518 | 6 876 | 10 447 | 4 454 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 283 | 17 249 | 10 854 | 9 860 | 9 907 | 14 676 | 8 227 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 857 | 5 710 | 3 632 | 7 114 | 4 218 | 2 424 | 9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 18 673 | 16 857 | 10 710 | 9 632 | 9 114 | 10 218 | 3 344 | – | – |
| Eget kapital | 18 723 | 16 907 | 10 760 | 9 682 | 9 164 | 10 268 | 3 394 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 3 479 | 3 284 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 13 | 16 | 28 | 29 | 26 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | 500 | 293 | – | 0 | 144 | 0 | 1 405 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 560 | 343 | 94 | 178 | 743 | 929 | 1 550 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 283 | 17 249 | 10 854 | 9 860 | 9 907 | 14 676 | 8 227 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 5 000 | 2 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,1 % | 98 % | 99,1 % | 98,2 % | 92,5 % | 88,8 % | 72,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 059 % | 4 398 % | 9 151 % | 4 228 % | 926 % | 1 125 % | 287 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 157,9 % | 77,6 % | 66,2 % | 47,6 % | 86,4 % | 81,1 % | 61,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 158,6 % | 630,3 % | 365,2 % | 103,2 % | 86,3 % | 274,8 % | 63,3 % | 24,6 % | 122,7 % |
| Omsättningstillväxt | −20,5 % | −9,8 % | −25,3 % | −14,6 % | 2,3 % | 147,8 % | 127 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,7 % | 65,9 % | 65,8 % | 26 % | 53,4 % | 75,9 % | 98,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 154 tkr | 2 154 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 154 tkr | 2 154 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 816 tkr | 11 147 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 816 tkr | 11 147 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 147 tkr | −7 077 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 147 tkr | 7 077 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 5 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 18 723 tkr | 16 907 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 816 tkr | 11 147 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 5 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 13 645 tkr | 13 770 tkr |
| Forslag disposition | 18 673 tkr | 16 857 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 18 673 tkr | 16 857 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 19 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 375 tkr | 375 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 375 tkr | 375 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 73 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 36 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 18 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Sug & Blåsbil Sverige Holding ABHuvudarbetsställe
Lagerslingan 7, 151 66 Södertälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559109-8560
Registreringsdatum
24 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Övriga registrerade namn
1 st
- Grävsug i Stockholm – särskilt företagsnamn, registrerat 10 september 2021. För den del av verksamheten som avser service till anläggningsföretag.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.