Sundesjö Bygg och Motor AB
559039-5033Aktiebolagreg. 2015
Habo, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 273 tkr
Resultat efter fin. poster
13 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Källebäcken Norra Ekered 2, 566 92 Habo
Postadress
Källebäcken Norra Ekered 2, 566 92 Habo
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel av motorfordon och reservdelar till fordon samt bedriva service och reparation av fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 215 tkr | 218 tkr | – |
| 2017 | 2 145 tkr | 230 tkr | – |
| 2018 | 1 178 tkr | 30 tkr | 110 tkr |
| 2019 | 2 052 tkr | 42 tkr | 141 tkr |
| 2020 | 2 061 tkr | 62 tkr | 189 tkr |
| 2021 | 2 968 tkr | 750 tkr | 630 tkr |
| 2022 | 5 202 tkr | 670 tkr | 1 007 tkr |
| 2023 | 4 500 tkr | −198 tkr | 794 tkr |
| 2024 | 5 017 tkr | 146 tkr | 896 tkr |
| 2025 | 5 273 tkr | 13 tkr | 896 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 273 | 5 017 | 4 500 | 5 202 | 2 968 | 2 061 | 2 052 | 1 178 | 2 145 | 1 215 |
| Förändring av lager | 66 | −15 | 54 | −29 | −84 | 11 | −4 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 20 | 90 | 9 | 136 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 349 | 5 021 | 4 645 | 5 182 | 3 020 | 2 074 | 2 049 | 1 178 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 000 | 1 801 | 1 896 | 1 852 | 787 | 1 022 | 1 028 | 613 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 136 | 768 | 1 040 | 626 | 536 | 377 | 339 | 290 | – | – |
| Personalkostnader | 3 180 | 2 304 | 1 899 | 1 996 | 900 | 547 | 622 | 239 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 0 | 5 | 37 | 40 | 58 | 10 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 334 | 4 873 | 4 840 | 4 511 | 2 262 | 2 004 | 1 998 | 1 143 | – | – |
| Rörelseresultat | 15 | 149 | −195 | 672 | 758 | 70 | 51 | 36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 5 | 3 | 2 | 8 | 8 | 9 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −3 | −2 | −8 | −8 | −9 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | 146 | −198 | 670 | 750 | 62 | 42 | 30 | 230 | 218 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 190 | 0 | −190 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 13 | 146 | −8 | 670 | 560 | 62 | 42 | 30 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 43 | 5 | 143 | 119 | 14 | 11 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −0 | 102 | −13 | 527 | 441 | 48 | 31 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 0 | 0 | 43 | 80 | 120 | 150 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 68 | 0 | 0 | 43 | 80 | 120 | 150 | 2 | – | – |
| Varulager | 686 | 753 | 500 | 728 | 508 | 432 | 354 | 331 | – | – |
| Kundfordringar | 428 | 214 | 432 | 733 | 479 | 0 | 61 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 643 | 407 | 549 | 783 | 563 | 72 | 135 | 132 | – | – |
| Kassa och bank | 300 | 362 | 522 | 795 | 34 | 2 | 0 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 628 | 1 523 | 1 571 | 2 306 | 1 105 | 506 | 488 | 468 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 696 | 1 523 | 1 571 | 2 349 | 1 185 | 626 | 638 | 470 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 846 | 744 | 757 | 430 | 139 | 91 | 60 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 846 | 846 | 744 | 957 | 580 | 139 | 91 | 60 | – | – |
| Eget kapital | 896 | 896 | 794 | 1 007 | 630 | 189 | 141 | 110 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 190 | 190 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 84 | 119 | 145 | – | – |
| Leverantörsskulder | 215 | 131 | 412 | 688 | 80 | 94 | 43 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 155 | 68 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 801 | 627 | 777 | 1 152 | 365 | 353 | 378 | 215 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 696 | 1 523 | 1 571 | 2 349 | 1 185 | 626 | 638 | 470 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 200 | 150 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,8 % | 58,9 % | 50,5 % | 49,3 % | 65,9 % | 30,2 % | 22,1 % | 23,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 118 % | 123 % | 138 % | 137 % | 163 % | 21 % | 36 % | 64 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 3 % | −4,3 % | 12,9 % | 25,5 % | 3,4 % | 2,5 % | 3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 2,9 % | −4,4 % | 12,9 % | 25,3 % | 3 % | 2,1 % | 2,6 % | 10,7 % | 17,9 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | 11,5 % | −13,5 % | 75,3 % | 44 % | 0,4 % | 74,2 % | −45,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 11,4 % | −1,7 % | 52,4 % | 70 % | 25,4 % | 22,1 % | 20 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 055 tkr | 1 003 tkr | 1 125 tkr | 1 301 tkr | 989 tkr | 2 061 tkr | 2 052 tkr | 1 178 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −474 | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −474 | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −102 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 102 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 896 tkr | 896 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −474 | 102 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 56 tkr | 19 tkr |
| Forslag disposition | 846 tkr | 846 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 846 tkr | 846 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 68 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 90 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 28 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 85 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 28 tkr | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 686 tkr | 753 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 156 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 320 tkr | 289 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 250 tkr | 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 209 tkr | 188 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sundesjö Bygg och Motor ABHuvudarbetsställe
Källebäcken Norra Ekered 2, 566 92 Habo
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559039-5033
Registreringsdatum
7 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Habo, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.