swereg

Sundpro AB

559272-4644Aktiebolagreg. 2020

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Duved, Jämtlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

622 tkr

+3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−17 tkr

+68 % mot föregående år

Soliditet

80 %

+12,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Startsida - Sundpro

OBS! Beställningar v. 39-46.
Vecka 39-46 är Tina på Island och symaskinerna kommer att stå still. 
Allt som finns i lager går bra att beställa, och skickas av Anna som jobbar 1-2 dagar i veckan.

sundpro.se

Adresser

Besöksadress

Ånn Vallanvägen 40, 837 71 Duved

Postadress

Ånn Vallanvägen 40, 837 71 Duved

Verksamhetsbeskrivning

Tillverkning av produkter för friluftsliv, hund & hästsport

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021635 tkr400 tkr339 tkr
2022669 tkr−72 tkr267 tkr
2023620 tkr−10 tkr257 tkr
2024603 tkr−54 tkr203 tkr
2025622 tkr−17 tkr186 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,2 % – branschmedian 55,2 %

Vinstmarginal −2,7 % – branschmedian 2,5 %

Omsättningstillväxt 3,2 % – branschmedian 0,1 %

Median för 392 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning622603620669635
Förändring av lager–0−108−2122
Övriga rörelseintäkter03090
Rörelseintäkter622606512657657
Råvaror och förnödenheter–276109214112
Handelsvaror197061−7
Övriga externa kostnader155150130206114
Personalkostnader2532042452778
Av- och nedskrivningar3430303030
Övriga rörelsekostnader00110
Rörelsekostnader639661522729257
Rörelseresultat−17−55−9−72400
Ränteintäkter och liknande010––
Räntekostnader och liknande0−0100
Finansiella poster−01−10−0
Resultat efter finansiella poster−17−54−10−72400
Resultat före skatt−17−54−10−72400
Skatt på årets resultat–––086
Årets resultat−17−54−10−72314

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar014294358
Materiella anläggningstillgångar1434324864
Anläggningstillgångar14486191121
Varulager183162199338422
Kundfordringar525261323
Kortfristiga fordringar7261111924
Kassa och bank29653369136
Omsättningstillgångar218253344426581
Summa tillgångar232301405517702
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat1782322423140
Fritt eget kapital161178232242314
Eget kapital186203257267339
Långfristiga skulder–0124201301
Leverantörsskulder13613213
Skatteskulder5802554
Kortfristiga skulder4697234962
Summa eget kapital och skulder232301405517702

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda111––
Föreslagen utdelning (tkr)––0––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet80,2 %67,6 %63,6 %51,7 %48,3 %
Kassalikviditet76 %93 %625 %180 %257 %
Rörelsemarginal−2,7 %−9,1 %−1,5 %−10,8 %63 %
Vinstmarginal−2,7 %−8,9 %−1,6 %−10,8 %63 %
Omsättningstillväxt3,2 %−2,7 %−7,3 %5,3 %–
Avkastning på eget kapital−9,2 %−26,5 %−3,8 %−27 %92,6 %
Omsättning per anställd622 tkr603 tkr620 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital−17 tkr−54 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−17 tkr−54 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning54 tkr10 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−54 tkr−10 tkr
Forandring eget kapital totalt186 tkr203 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−17 tkr−54 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forskott fran kunder2 tkr3 tkr
Forslag disposition161 tkr178 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning161 tkr178 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter0574
Goodwill014 tkr
Goodwill anskaffningsvarden72 tkr72 tkr
Goodwill avskrivningar72 tkr58 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr14 tkr
Inventarier verktyg installationer14 tkr34 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden97 tkr97 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar83 tkr64 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–18 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar19 tkr16 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror23 tkr20 tkr
Lager ravaror fornodenheter159 tkr142 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga1 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder21 tkr27 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter6 tkr–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 22 sep. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Sundpro ABHuvudarbetsställe

    Ånn Vallanvägen 40, 837 71 Duved

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559272-4644

Registreringsdatum

22 september 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Åre, Jämtlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 13.960 – Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier
  • SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
  • SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
  • SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler