Sunningen Väst AB
556861-9281Aktiebolagreg. 2011
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
380 tkr
Resultat efter fin. poster
167 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Båtsmansvägen 2, 451 77 Uddevalla
Postadress
Båtsmansvägen 2, 451 77 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva förmedling och försäljning av tomter, fastigheter, nyproduktion av hus samt handel med fastigheter, värdepapper, konst och därtill hörande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 745 tkr | 192 tkr | – |
| 2017 | 910 tkr | 171 tkr | – |
| 2018 | 1 289 tkr | 424 tkr | 388 tkr |
| 2019 | 676 tkr | 37 tkr | 113 tkr |
| 2020 | 836 tkr | 133 tkr | 216 tkr |
| 2021 | 1 671 tkr | 633 tkr | 557 tkr |
| 2022 | 1 331 tkr | 232 tkr | 237 tkr |
| 2023 | 1 930 tkr | 541 tkr | 482 tkr |
| 2024 | 872 tkr | 67 tkr | 333 tkr |
| 2025 | 380 tkr | 167 tkr | 265 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 44 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −56,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 380 | 872 | 1 930 | 1 331 | 1 671 | 836 | 676 | 1 289 | 910 | 745 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 4 | – | 0 | 15 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 385 | 876 | 1 930 | 1 331 | 1 686 | 836 | 676 | 1 289 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 91 | 89 | 92 | 91 | 75 | 52 | 70 | 101 | – | – |
| Personalkostnader | 128 | 720 | 1 298 | 1 009 | 978 | 651 | 569 | 763 | – | – |
| Rörelsekostnader | 219 | 810 | 1 390 | 1 099 | 1 053 | 703 | 638 | 864 | – | – |
| Rörelseresultat | 165 | 66 | 540 | 232 | 633 | 133 | 38 | 424 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 1 | −0 | −0 | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 167 | 67 | 541 | 232 | 633 | 133 | 37 | 424 | 171 | 192 |
| Resultat före skatt | 167 | 67 | 541 | 232 | 633 | 133 | 37 | 424 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 16 | 116 | 52 | 132 | 30 | 12 | 97 | – | – |
| Årets resultat | 132 | 51 | 425 | 180 | 501 | 103 | 25 | 327 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 38 | 142 | 44 | 29 | 4 | 91 | 37 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 322 | 406 | 686 | 556 | 902 | 307 | 205 | 585 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 360 | 548 | 730 | 585 | 905 | 398 | 242 | 586 | – | – |
| Summa tillgångar | 360 | 548 | 730 | 585 | 905 | 398 | 242 | 586 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 83 | 232 | 7 | 7 | 6 | 63 | 38 | 11 | – | – |
| Fritt eget kapital | 215 | 283 | 432 | 187 | 507 | 166 | 63 | 338 | – | – |
| Eget kapital | 265 | 333 | 482 | 237 | 557 | 216 | 113 | 388 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 45 | – | 0 | 68 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 95 | 215 | 248 | 348 | 349 | 182 | 129 | 198 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 360 | 548 | 730 | 585 | 905 | 398 | 242 | 586 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1.5 | 1.25 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | 180 | 300 | 160 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,6 % | 60,7 % | 66 % | 40,5 % | 61,5 % | 54,2 % | 46,7 % | 66,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 378 % | 255 % | 294 % | 168 % | 260 % | 218 % | 188 % | 295 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,5 % | 7,6 % | 28 % | 17,4 % | 37,9 % | 15,9 % | 5,7 % | 32,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44 % | 7,7 % | 28 % | 17,4 % | 37,9 % | 15,9 % | 5,5 % | 32,9 % | 18,8 % | 25,8 % |
| Omsättningstillväxt | −56,4 % | −54,8 % | 45 % | −20,3 % | 99,9 % | 23,7 % | −47,6 % | 41,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 15,4 % | 88,2 % | 76 % | 90 % | 47,7 % | 22,4 % | 84,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 380 tkr | 872 tkr | 1 287 tkr | 1 065 tkr | 1 671 tkr | 836 tkr | 676 tkr | 1 289 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −51 tkr | −425 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 51 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 265 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 132 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 215 tkr | 283 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 215 tkr | 283 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 142 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 66 tkr | 66 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sunningen Väst ABHuvudarbetsställe
Båtsmansvägen 2, 451 77 Uddevalla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556861-9281
Registreringsdatum
22 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.