Sunrise AC AB
559180-7382Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
388 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Källparksvägen 30, 187 67 Täby
Postadress
c/o Mats Lindwall, Källparksvägen 30, 187 67 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktutveckling inom verkstadsindustri samt bedriva konsultverksamhet med inriktning på projektledning, programmering av automationsutrustning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 122 tkr | 270 tkr | – |
| 2020 | 1 367 tkr | 415 tkr | 585 tkr |
| 2021 | 1 256 tkr | 162 tkr | 713 tkr |
| 2022 | 1 986 tkr | 61 tkr | 762 tkr |
| 2023 | 1 140 tkr | 100 tkr | 839 tkr |
| 2024 | 1 412 tkr | −180 tkr | 659 tkr |
| 2025 | 388 tkr | −24 tkr | 635 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,9 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −6,2 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −72,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 388 | 1 412 | 1 140 | 1 986 | 1 256 | 1 367 | 1 122 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −320 | 332 | – | 0 | 137 | – |
| Rörelseintäkter | 388 | 1 092 | 1 473 | 1 986 | 1 256 | 1 503 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 194 | 0 | 88 | 720 | 3 | 13 | – |
| Övriga externa kostnader | 177 | 308 | 335 | 234 | 162 | 225 | – |
| Personalkostnader | 7 | 940 | 954 | 954 | 917 | 840 | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 25 | 23 | 16 | 12 | 11 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 413 | 1 273 | 1 400 | 1 924 | 1 093 | 1 089 | – |
| Rörelseresultat | −25 | −182 | 73 | 63 | 163 | 415 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 28 | −2 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −180 | 100 | 61 | 162 | 415 | 270 |
| Resultat före skatt | −24 | −180 | 100 | 61 | 162 | 415 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 23 | 13 | 34 | 89 | – |
| Årets resultat | −24 | −180 | 78 | 48 | 128 | 326 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 39 | 65 | 50 | 66 | 14 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 17 | 17 | 67 | – |
| Anläggningstillgångar | 44 | 39 | 65 | 67 | 83 | 81 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 28 | 971 | 34 | 598 | – |
| Kortfristiga fordringar | 274 | 419 | 514 | 1 071 | 46 | 603 | – |
| Kassa och bank | 530 | 663 | 536 | 449 | 808 | 260 | – |
| Omsättningstillgångar | 804 | 1 081 | 1 050 | 1 519 | 854 | 863 | – |
| Summa tillgångar | 848 | 1 120 | 1 115 | 1 586 | 937 | 943 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 609 | 789 | 712 | 663 | 535 | 209 | – |
| Fritt eget kapital | 585 | 609 | 789 | 712 | 663 | 535 | – |
| Eget kapital | 635 | 659 | 839 | 762 | 713 | 585 | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 234 | 22 | 548 | 7 | 3 | – |
| Skatteskulder | 0 | 30 | 56 | 13 | 123 | 192 | – |
| Kortfristiga skulder | 213 | 462 | 275 | 825 | 224 | 358 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 848 | 1 120 | 1 115 | 1 586 | 937 | 943 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,9 % | 58,8 % | 75,3 % | 48 % | 76,1 % | 62 % | – |
| Kassalikviditet | 377 % | 234 % | 381 % | 184 % | 382 % | 241 % | – |
| Rörelsemarginal | −6,4 % | −12,9 % | 6,4 % | 3,2 % | 13 % | 30,3 % | – |
| Vinstmarginal | −6,2 % | −12,8 % | 8,8 % | 3,1 % | 12,9 % | 30,3 % | 24,1 % |
| Omsättningstillväxt | −72,5 % | 23,8 % | −42,6 % | 58,2 % | −8,1 % | 21,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,8 % | −27,4 % | 9,3 % | 6,3 % | 18 % | 55,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 388 tkr | 1 412 tkr | 1 140 tkr | 1 986 tkr | 1 256 tkr | 1 367 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −180 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −180 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 180 tkr | −78 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −180 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition | 585 tkr | 609 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 585 tkr | 609 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 43 tkr | 260 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 44 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 175 tkr | 134 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 131 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 231 tkr | 158 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 192 tkr | 187 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Sunrise AC ABHuvudarbetsställe
Källparksvägen 30, 187 67 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559180-7382
Registreringsdatum
19 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.