Superheden 5 AB
559018-4114Aktiebolagreg. 2015
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 404 tkr
Resultat efter fin. poster
1 212 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Superheden
superheden.se
Adresser
Besöksadress
Novavägen 7, 141 44 Huddinge
Postadress
c/o Jain Trädgård Holding Ab, Novavägen 7, 141 44 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −240 tkr | – |
| 2018 | 3 000 tkr | 1 983 tkr | – |
| 2019 | 3 015 tkr | 1 772 tkr | 56 tkr |
| 2020 | 3 000 tkr | 1 773 tkr | 73 tkr |
| 2021 | 3 082 tkr | 2 294 tkr | 148 tkr |
| 2022 | 3 000 tkr | 1 786 tkr | 216 tkr |
| 2023 | 3 600 tkr | 2 181 tkr | 757 tkr |
| 2024 | 3 093 tkr | 1 850 tkr | 796 tkr |
| 2025 | 2 404 tkr | 1 212 tkr | 661 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 50,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −22,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 404 | 3 093 | 3 600 | 3 000 | 3 082 | 3 000 | 3 015 | 3 000 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 12 | 30 | 47 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 416 | 3 105 | 3 630 | 3 047 | 3 082 | 3 000 | 3 015 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 420 | 415 | 502 | 390 | 228 | 230 | 248 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 775 | 775 | 765 | 750 | 437 | 872 | 872 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 195 | 1 189 | 1 267 | 1 140 | 665 | 1 101 | 1 120 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 221 | 1 916 | 2 363 | 1 907 | 2 417 | 1 899 | 1 895 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 1 | 0 | 0 | 10 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 70 | 183 | 120 | 124 | 136 | 124 | – | – | – |
| Finansiella poster | −10 | −65 | −182 | −120 | −124 | −126 | −124 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 212 | 1 850 | 2 181 | 1 786 | 2 294 | 1 773 | 1 772 | 1 983 | −240 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −1 200 | −1 800 | −1 500 | −1 700 | −2 200 | −1 750 | −1 767 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 12 | 50 | 681 | 86 | 94 | 23 | 5 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 147 | 12 | 140 | 18 | 19 | 5 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | −135 | 39 | 541 | 69 | 74 | 17 | 4 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 13 450 | 14 225 | 15 000 | 15 139 | 15 889 | 15 636 | 16 508 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 750 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 200 | 14 225 | 15 000 | 15 139 | 15 889 | 15 636 | 16 508 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 40 | 0 | – | 0 | 31 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 1 015 | 30 | 24 | 116 | 344 | 52 | – | – | – |
| Kassa och bank | 769 | 414 | 3 090 | 1 347 | 697 | 1 183 | 7 611 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 780 | 1 429 | 3 121 | 1 370 | 813 | 1 527 | 7 664 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 14 980 | 15 654 | 18 120 | 16 510 | 16 702 | 17 163 | 24 171 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 746 | 707 | 166 | 98 | 23 | 6 | 2 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 611 | 746 | 707 | 166 | 98 | 23 | 6 | – | – | – |
| Eget kapital | 661 | 796 | 757 | 216 | 148 | 73 | 56 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 115 | 13 715 | 13 653 | 14 611 | 15 011 | 15 448 | 22 529 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 4 | 2 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 27 | 356 | 624 | 272 | 5 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 204 | 1 143 | 3 710 | 1 682 | 1 543 | 1 642 | 1 586 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 980 | 15 654 | 18 120 | 16 510 | 16 702 | 17 163 | 24 171 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,4 % | 5,1 % | 4,2 % | 1,3 % | 0,9 % | 0,4 % | 0,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 381 % | 125 % | 84 % | 81 % | 53 % | 93 % | 483 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 50,8 % | 61,9 % | 65,6 % | 63,6 % | 78,4 % | 63,3 % | 62,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 50,4 % | 59,8 % | 60,6 % | 59,5 % | 74,4 % | 59,1 % | 58,8 % | 66,1 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −22,3 % | −14,1 % | – | −2,7 % | 2,7 % | −0,5 % | 0,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,4 % | 4,9 % | 71,5 % | 31,7 % | 50,3 % | 23,6 % | 6,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −135 tkr | 39 tkr |
| Byggnader mark | 13 450 tkr | 14 225 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 19 245 tkr | 19 245 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 795 tkr | 5 020 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 775 tkr | 775 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −135 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −541 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 661 tkr | 796 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −135 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 975 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 750 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 750 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 750 tkr | – |
| Forslag disposition | 611 tkr | 746 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 611 tkr | 746 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 200 tkr | 1 800 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 14 115 tkr | 13 715 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 78 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 138 tkr | 738 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 13 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 14 115 tkr | 13 715 tkr |
| Stallda sakerheter | 12 600 tkr | 12 600 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 12 600 tkr | 12 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 31 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Superheden 5 ABHuvudarbetsställe
Novavägen 7, 141 44 Huddinge
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559018-4114
Registreringsdatum
26 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.