Surface Protection Europe AB
556602-4740Aktiebolagreg. 2000
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
202 tkr
Resultat efter fin. poster
−158 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Esplanaden 22 E, 352 31 Växjö
Postadress
Norra Esplanaden 22 E, 352 31 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning, import och export av miljövänliga rengöringsmedel och ytskydd. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom livsmedel och förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 218 tkr | 3 tkr | – |
| 2020 | 2 168 tkr | 26 tkr | – |
| 2021 | 2 103 tkr | 13 tkr | 380 tkr |
| 2022 | 2 015 tkr | 3 tkr | 383 tkr |
| 2023 | 1 738 tkr | 29 tkr | 401 tkr |
| 2024 | 171 tkr | −455 tkr | 122 tkr |
| 2025 | 202 tkr | −158 tkr | 63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,7 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −78,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 18 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 202 | 171 | 1 738 | 2 015 | 2 103 | 2 168 | 2 218 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 17 | 109 | 260 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 202 | 188 | 1 847 | 2 275 | 2 108 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 88 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | −4 | 0 | 366 | 505 | 578 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 356 | 375 | 1 030 | 1 184 | 1 163 | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 166 | 376 | 540 | 294 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 11 | 29 | 43 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 21 | 7 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 355 | 629 | 1 803 | 2 265 | 2 079 | – | – |
| Rörelseresultat | −153 | −440 | 44 | 10 | 29 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 15 | 16 | 8 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | −6 | −14 | −15 | −7 | −16 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −158 | −455 | 29 | 3 | 13 | 26 | 3 |
| Resultat före skatt | −158 | −455 | 29 | 3 | 13 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −158 | −455 | 19 | 3 | 13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 32 | 42 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 34 | 208 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 71 | 256 | – | – |
| Varulager | 183 | 143 | 67 | 111 | 146 | – | – |
| Kundfordringar | 112 | 317 | 707 | 636 | 82 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 169 | 349 | 718 | 651 | 114 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 1 | 70 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 352 | 492 | 785 | 763 | 331 | – | – |
| Summa tillgångar | 358 | 498 | 790 | 834 | 587 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 102 | 456 | 263 | 260 | 247 | – | – |
| Fritt eget kapital | −57 | 2 | 281 | 263 | 260 | – | – |
| Eget kapital | 63 | 122 | 401 | 383 | 380 | – | – |
| Långfristiga skulder | 198 | 168 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 179 | 73 | 69 | 85 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 10 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 96 | 208 | 389 | 452 | 207 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 358 | 498 | 790 | 834 | 587 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,7 % | 24,5 % | 50,8 % | 45,9 % | 64,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 176 % | 168 % | 185 % | 144 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −75,5 % | −257 % | 2,5 % | 0,5 % | 1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −78,4 % | −265,4 % | 1,7 % | 0,2 % | 0,6 % | 1,2 % | 0,1 % |
| Omsättningstillväxt | 18 % | −90,1 % | −13,8 % | −4,2 % | −3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −249,5 % | −373,2 % | 4,7 % | 0,7 % | 3,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 202 tkr | 171 tkr | 869 tkr | 1 008 tkr | 1 052 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 tkr | 6 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 tkr | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −158 tkr | −455 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 200 tkr | 200 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 198 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −158 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 455 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −455 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | −57 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −57 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 35 tkr | 7 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 183 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 143 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 23 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 420 tkr | 420 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 420 tkr | 420 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Surface Protection Europe ABHuvudarbetsställe
Norra Esplanaden 22 E, 352 31 Växjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556602-4740
Registreringsdatum
29 december 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.850 – Partihandel med kemiska produkter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.