Susanne och Peter Invest AB
556954-7572Aktiebolagreg. 2013
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
82 tkr
Resultat efter fin. poster
−41 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Företagsvägen 22, 611 45 Nyköping
Postadress
Företagsvägen 22, 611 45 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −4 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −2 tkr | 11 779 tkr |
| 2019 | 35 tkr | 7 715 tkr | 19 494 tkr |
| 2020 | 74 tkr | 1 005 tkr | 19 499 tkr |
| 2021 | 80 tkr | 4 561 tkr | 21 560 tkr |
| 2022 | 85 tkr | 56 tkr | 21 115 tkr |
| 2023 | 84 tkr | 297 tkr | 20 904 tkr |
| 2024 | 86 tkr | 311 tkr | 20 151 tkr |
| 2025 | 82 tkr | −41 tkr | 19 609 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −50 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 82 | 86 | 84 | 85 | 80 | 74 | 35 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 82 | 86 | 90 | 85 | 80 | 74 | 35 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 95 | 77 | 88 | 76 | 100 | 75 | 202 | 2 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 61 | 63 | 63 | 63 | 63 | 32 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 157 | 139 | 151 | 139 | 162 | 138 | 234 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −75 | −53 | −60 | −54 | −82 | −64 | −199 | −2 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 4 595 | 0 | 7 914 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 41 | 227 | 224 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 34 | 364 | 357 | 110 | 4 643 | 1 069 | 7 914 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −41 | 311 | 297 | 56 | 4 561 | 1 005 | 7 715 | −2 | −2 | −4 |
| Resultat före skatt | −41 | 311 | 297 | 56 | 4 561 | 1 005 | 7 715 | −2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 64 | 9 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −41 | 247 | 288 | 56 | 4 561 | 1 005 | 7 715 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 233 | 8 277 | 8 338 | 8 401 | 8 464 | 8 526 | 8 589 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 569 | 6 399 | 5 199 | 3 832 | 3 832 | 3 422 | 3 879 | 16 115 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 18 802 | 14 676 | 13 538 | 12 234 | 12 296 | 11 949 | 12 468 | 16 115 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 86 | 84 | – | – | 0 | 35 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 574 | 129 | 129 | 14 | 0 | 2 193 | 5 717 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 335 | 5 446 | 7 279 | 8 906 | 9 301 | 5 613 | 1 352 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 909 | 5 575 | 7 408 | 8 920 | 9 301 | 7 806 | 7 069 | 0 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 711 | 20 251 | 20 946 | 21 153 | 21 597 | 19 755 | 19 537 | 16 115 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 551 | 19 804 | 20 515 | 20 960 | 16 899 | 18 394 | 11 679 | 11 680 | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 509 | 20 051 | 20 804 | 21 015 | 21 460 | 19 399 | 19 394 | 11 679 | – | – |
| Eget kapital | 19 609 | 20 151 | 20 904 | 21 115 | 21 560 | 19 499 | 19 494 | 11 779 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 8 | 6 | 5 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 91 | 93 | 28 | 18 | 18 | 9 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 101 | 101 | 42 | 38 | 37 | 256 | 43 | 4 337 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 711 | 20 251 | 20 946 | 21 153 | 21 597 | 19 755 | 19 537 | 16 115 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 500 | 1 000 | 500 | 500 | 2 500 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,5 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 98,7 % | 99,8 % | 73,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 899 % | 5 545 % | 17 499 % | 23 552 % | 25 045 % | 3 050 % | 16 559 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −91,8 % | −61,4 % | −72 % | −63,5 % | −102,8 % | −86,3 % | −568 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −50 % | 361,6 % | 353,6 % | 65,9 % | 5 701,3 % | 1 358,1 % | 22 042,9 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −4,7 % | 2,4 % | −1,2 % | 6,3 % | 8,1 % | 111,4 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 0,3 % | 21,2 % | 5,1 % | 39,6 % | −0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 8 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 8 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 8 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 375 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 375 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 375 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 156 tkr | 3 856 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 156 tkr | 3 856 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 300 tkr | 1 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −41 tkr | 247 tkr |
| Byggnader mark | 8 217 tkr | 8 277 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 610 tkr | 8 610 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 393 tkr | 333 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 60 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −41 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −247 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 247 tkr | 288 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 19 609 tkr | 20 151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −41 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 979 tkr | 2 493 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 979 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 487 tkr | – |
| Forslag disposition | 19 509 tkr | 20 051 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 509 tkr | 19 551 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 16 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 29 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 18 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 574 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 2 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −7 tkr | 137 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Susanne och Peter Invest ABHuvudarbetsställe
Företagsvägen 22, 611 45 Nyköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556954-7572
Registreringsdatum
16 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.