Sushihem AB
559070-0034Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 100 tkr
Resultat efter fin. poster
1 366 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rålambsvägen 25, 112 59 Stockholm
Postadress
c/o Ria Sushibar, Rålambsvägen 25, 112 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva restaurang, import och export av restaurangprodukter. Bolaget ska bedriva konsultation om investerings och företagsförvaltning för utländska investerare, utbildning, arrangera mässor och utställningar för utländska företag inom internationell handel mellan Europa och Asien.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 244 tkr | 48 tkr | 101 tkr |
| 2019 | 1 555 tkr | 14 tkr | 112 tkr |
| 2020 | 1 238 tkr | 39 tkr | 143 tkr |
| 2021 | 1 428 tkr | 8 tkr | 149 tkr |
| 2022 | 2 602 tkr | 63 tkr | 199 tkr |
| 2023 | 6 792 tkr | 731 tkr | 779 tkr |
| 2024 | 8 253 tkr | 1 630 tkr | 1 870 tkr |
| 2025 | 9 100 tkr | 1 366 tkr | 2 123 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 15 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 10,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 100 | 8 253 | 6 792 | 2 602 | 1 428 | 1 238 | 1 555 | 1 244 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 55 | 22 | 0 | 4 |
| Rörelseintäkter | 9 100 | 8 253 | 6 792 | 2 602 | 1 483 | 1 260 | 1 555 | 1 248 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 867 | 0 | 3 | – | 471 | 327 | 407 | 255 |
| Handelsvaror | – | 2 046 | 2 651 | 1 038 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 441 | 1 436 | 1 078 | 486 | 235 | 300 | 328 | 344 |
| Personalkostnader | 4 303 | 3 042 | 2 238 | 856 | 649 | 473 | 685 | 482 |
| Av- och nedskrivningar | 118 | 95 | 88 | 158 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Rörelsekostnader | 7 730 | 6 618 | 6 059 | 2 538 | 1 475 | 1 221 | 1 541 | 1 200 |
| Rörelseresultat | 1 370 | 1 635 | 733 | 64 | 8 | 40 | 14 | 48 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 5 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −5 | −5 | −3 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 366 | 1 630 | 731 | 63 | 8 | 39 | 14 | 48 |
| Resultat före skatt | 1 366 | 1 630 | 731 | 63 | 8 | 39 | 14 | 48 |
| Skatt på årets resultat | 287 | 339 | 151 | 13 | 2 | 8 | 3 | 1 |
| Årets resultat | 1 079 | 1 291 | 580 | 50 | 6 | 31 | 11 | 47 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 52 | 98 | 15 | 35 | 55 | 75 |
| Materiella anläggningstillgångar | 290 | 303 | 88 | 38 | 90 | 190 | 290 | 390 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 12 | 12 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 290 | 303 | 140 | 136 | 117 | 237 | 345 | 465 |
| Varulager | 35 | – | 0 | 202 | 19 | 22 | 25 | 34 |
| Kundfordringar | 0 | 7 | – | 0 | 83 | 17 | 220 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 144 | 149 | 10 | 111 | 39 | 238 | 7 |
| Kassa och bank | 3 221 | 2 168 | 826 | 268 | 300 | 232 | 91 | 191 |
| Omsättningstillgångar | 3 281 | 2 313 | 975 | 481 | 430 | 292 | 355 | 233 |
| Summa tillgångar | 3 571 | 2 616 | 1 116 | 617 | 547 | 530 | 700 | 698 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 995 | 529 | 149 | 99 | 93 | 62 | 51 | 5 |
| Fritt eget kapital | 2 073 | 1 820 | 729 | 149 | 99 | 93 | 62 | 51 |
| Eget kapital | 2 123 | 1 870 | 779 | 199 | 149 | 143 | 112 | 101 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 307 | 260 | 520 | 519 |
| Leverantörsskulder | 1 | 72 | 28 | – | 0 | 61 | 2 | 18 |
| Skatteskulder | 493 | 439 | 125 | 13 | 10 | 8 | 3 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 1 448 | 746 | 337 | 417 | 91 | 127 | 68 | 77 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 571 | 2 616 | 1 116 | 617 | 547 | 530 | 700 | 698 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 6 | 5 | – | 2 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 625 | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,5 % | 71,5 % | 69,8 % | 32,3 % | 27,3 % | 27 % | 16,1 % | 14,5 % |
| Kassalikviditet | 224 % | 310 % | 290 % | 67 % | 451 % | 213 % | 485 % | 257 % |
| Rörelsemarginal | 15,1 % | 19,8 % | 10,8 % | 2,5 % | 0,5 % | 3,2 % | 0,9 % | 3,9 % |
| Vinstmarginal | 15 % | 19,8 % | 10,8 % | 2,4 % | 0,5 % | 3,2 % | 0,9 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | 10,3 % | 21,5 % | 161 % | 75,5 % | 15,3 % | −20,4 % | 24,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,8 % | 69 % | 74,4 % | 25 % | 4,1 % | 21,6 % | 9,8 % | 46,2 % |
| Omsättning per anställd | – | 1 376 tkr | 1 358 tkr | – | 714 tkr | 1 238 tkr | 777 tkr | 622 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 079 tkr | 1 291 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 079 tkr | 1 291 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 291 tkr | −580 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 291 tkr | 580 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 825 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 870 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 079 tkr | 1 291 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 825 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 073 tkr | 1 820 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 073 tkr | 1 195 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 14 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 229 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | – | 229 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 290 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 015 tkr | 909 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 724 tkr | 606 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 105 tkr | 258 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 118 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 35 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 123 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 284 tkr | 219 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 670 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sushihem ABHuvudarbetsställe
Rålambsvägen 25, 112 59 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559070-0034
Registreringsdatum
12 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.