Sustainable Management Sweden AB
559173-8066Aktiebolagreg. 2018
Hässelby, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
80 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Blomodlarvägen 7 B, 165 70 Hässelby
Postadress
c/o Linda Jansson, Blomodlarvägen 7 B, 165 70 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Konsult inom bygg- och fastighetsbranschen och därmed förenlig verksamhet. Inriktning på fastighetsekonomi, fastighetsförvaltning, fastighetsutveckling, projektledning, hållbarhetsfrågor, organisationsutveckling, ledarskapsfrågor.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 807 tkr | 1 022 tkr | – |
| 2020 | 1 916 tkr | 1 097 tkr | 1 358 tkr |
| 2021 | 1 929 tkr | 768 tkr | 1 610 tkr |
| 2022 | 1 741 tkr | 632 tkr | 1 661 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −143 tkr | 1 475 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 46 tkr | 1 316 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 80 tkr | 1 186 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 741 | 1 929 | 1 916 | 1 807 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | −0 | 1 741 | 1 929 | 1 916 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 8 | 40 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 43 | 26 | 106 | 136 | 66 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 108 | 860 | 983 | 752 | – |
| Rörelsekostnader | 30 | 43 | 134 | 973 | 1 159 | 819 | – |
| Rörelseresultat | −30 | −43 | −134 | 768 | 769 | 1 097 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 9 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 41 | 35 | 31 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 110 | 89 | −8 | −136 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 80 | 46 | −143 | 632 | 768 | 1 097 | 1 022 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 160 | −190 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 80 | 46 | 17 | 442 | 768 | 1 097 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 122 | 166 | 236 | – |
| Årets resultat | 80 | 46 | 17 | 321 | 603 | 861 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 460 | 1 550 | 1 435 | 1 415 | 1 550 | 600 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 460 | 1 550 | 1 435 | 1 415 | 1 550 | 600 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 239 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 320 | 301 | 294 | 118 | 459 | 281 | – |
| Kassa och bank | 253 | 291 | 468 | 956 | 265 | 1 109 | – |
| Omsättningstillgångar | 573 | 592 | 761 | 1 074 | 724 | 1 390 | – |
| Summa tillgångar | 2 033 | 2 142 | 2 197 | 2 489 | 2 274 | 1 990 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 056 | 1 221 | 1 407 | 1 290 | 958 | 447 | – |
| Fritt eget kapital | 1 136 | 1 266 | 1 425 | 1 611 | 1 560 | 1 308 | – |
| Eget kapital | 1 186 | 1 316 | 1 475 | 1 661 | 1 610 | 1 358 | – |
| Obeskattade reserver | 30 | 30 | 30 | 190 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 21 | – | 0 | 245 | 348 | – |
| Kortfristiga skulder | 817 | 796 | 692 | 638 | 664 | 633 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 033 | 2 142 | 2 197 | 2 489 | 2 274 | 1 990 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 210 | 204 | 204 | 270 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,5 % | 62,6 % | 68,2 % | 72,8 % | 70,8 % | 68,2 % | – |
| Kassalikviditet | 70 % | 74 % | 110 % | 168 % | 109 % | 220 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 44,1 % | 39,9 % | 57,3 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 36,3 % | 39,8 % | 57,3 % | 56,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −9,8 % | 0,7 % | 6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,7 % | 3,5 % | 1,2 % | 19,3 % | 37,4 % | 63,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 1 741 tkr | 1 929 tkr | 1 916 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 460 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 550 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 550 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 90 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 90 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 1 550 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 1 550 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −1 550 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 115 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 80 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 80 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 186 tkr | 1 316 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 80 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 136 tkr | 1 266 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 136 tkr | 1 056 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 90 tkr | −115 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 320 tkr | 301 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 775 tkr | 733 tkr |
| Periodiseringsfonder | 30 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 235 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 42 tkr | 42 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Sustainable Management Sweden ABHuvudarbetsställe
Blomodlarvägen 7 B, 165 70 Hässelby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559173-8066
Registreringsdatum
2 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Flen, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.