SV Expressbygg AB
556698-2673Aktiebolagreg. 2006
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
4 582 tkr
Resultat efter fin. poster
321 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
2
Bygg och renovering Stockholm | SV Expressbygg AB
Byggföretag Stockholm, bygg och renovering Stockholm, snabbt och noggrant utförande av renovering eller nybyggnation och ombyggnad av gamla och nya byggnader, montering och renovering av kök och badrum, el- och vvs-arbeten utan bokning av ytterligare företag,läggning av parkettgolv och slipning av g
svexpressbygg.se
Adresser
Besöksadress
Lugnets Allé 53, 120 67 Stockholm
Postadress
c/o Szerszeniewicz, Lugnets Allé 53, 120 67 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggentreprenadverksamhet, vvs arbete, äga och förvalta aktier, värdepapper samt fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet. Lokalvård. Städning, alla sorter av städningar, som hemstädning, kontorsstädning, lokalstädning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 237 tkr | 81 tkr | – |
| 2020 | 3 662 tkr | 128 tkr | – |
| 2021 | 3 833 tkr | 49 tkr | 215 tkr |
| 2022 | 4 582 tkr | 321 tkr | 322 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 19,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 582 | 3 833 | 3 662 | 3 237 |
| Övriga rörelseintäkter | 47 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 629 | 3 835 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 981 | 1 625 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 223 | 670 | – | – |
| Personalkostnader | 1 091 | 1 479 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 297 | 3 775 | – | – |
| Rörelseresultat | 332 | 59 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 321 | 49 | 128 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | −120 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 201 | 49 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 95 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 106 | 49 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 40 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 | 40 | – | – |
| Kundfordringar | 265 | 143 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 522 | 188 | – | – |
| Kassa och bank | 238 | 264 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 759 | 452 | – | – |
| Summa tillgångar | 762 | 492 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 115 | 66 | – | – |
| Fritt eget kapital | 222 | 115 | – | – |
| Eget kapital | 322 | 215 | – | – |
| Obeskattade reserver | 120 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 66 | 53 | – | – |
| Skatteskulder | 95 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 321 | 276 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 762 | 492 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,7 % | 43,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 237 % | 163 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 1,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7 % | 1,3 % | 3,5 % | 2,5 % |
| Omsättningstillväxt | 19,5 % | 4,7 % | 13,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 % | 22,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 291 tkr | 1 917 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 tkr | 40 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 tkr | 40 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 121 tkr | 225 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 122 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 106 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 106 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 322 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 106 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −120 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 222 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 222 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 106 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 106 tkr | 106 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 206 tkr |
| Periodiseringsfonder | 120 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 222 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 86 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
SV Expressbygg ABHuvudarbetsställe
Lugnets Allé 53, 120 67 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556698-2673
Registreringsdatum
10 februari 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.