Svale Fastighetsförmedling AB
559220-3383Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 904 tkr
Resultat efter fin. poster
1 259 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kastellgatan 24, 413 07 Göteborg
Postadress
c/o Henric Gillner, Kastellgatan 24, 413 07 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförmedling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 156 tkr | 478 tkr | 425 tkr |
| 2021 | 3 563 tkr | −215 tkr | 211 tkr |
| 2022 | 4 782 tkr | −9 tkr | 202 tkr |
| 2023 | 4 174 tkr | 437 tkr | 588 tkr |
| 2024 | 6 788 tkr | 779 tkr | 1 195 tkr |
| 2025 | 6 904 tkr | 1 259 tkr | 2 184 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 18,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 904 | 6 788 | 4 174 | 4 782 | 3 563 | 3 156 |
| Övriga rörelseintäkter | 159 | 127 | 195 | 0 | 25 | 0 |
| Rörelseintäkter | 7 063 | 6 915 | 4 369 | 4 782 | 3 588 | 3 156 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 273 | 262 | 0 |
| Handelsvaror | 672 | 459 | 300 | – | 0 | 172 |
| Övriga externa kostnader | 4 007 | 4 514 | 2 833 | 3 758 | 2 690 | 1 965 |
| Personalkostnader | 1 130 | 713 | 200 | 174 | 33 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 580 | 568 | 554 | 733 | 541 |
| Rörelsekostnader | 5 891 | 6 266 | 3 902 | 4 759 | 3 718 | 2 678 |
| Rörelseresultat | 1 172 | 649 | 468 | 23 | −130 | 478 |
| Ränteintäkter och liknande | 96 | 147 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 35 | 35 | 86 | 0 |
| Finansiella poster | 87 | 130 | −31 | −32 | −85 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 259 | 779 | 437 | −9 | −215 | 478 |
| Resultat före skatt | 1 259 | 779 | 437 | −9 | −215 | 478 |
| Skatt på årets resultat | 270 | 172 | 51 | 0 | −1 | 103 |
| Årets resultat | 989 | 607 | 386 | −9 | −214 | 375 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 500 | 1 000 | 1 500 | 2 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 281 | 212 | 237 | 172 | 226 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Anläggningstillgångar | 295 | 226 | 751 | 1 186 | 1 740 | 2 014 |
| Kundfordringar | 188 | 405 | 354 | 1 274 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 749 | 870 | 843 | 1 804 | 460 | 1 043 |
| Kassa och bank | 9 517 | 13 212 | 3 996 | 1 714 | 2 161 | 2 177 |
| Omsättningstillgångar | 10 267 | 14 082 | 4 839 | 3 517 | 2 621 | 3 220 |
| Summa tillgångar | 10 562 | 14 308 | 5 591 | 4 703 | 4 361 | 5 234 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 145 | 538 | 152 | 161 | 375 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 134 | 1 145 | 538 | 152 | 161 | 375 |
| Eget kapital | 2 184 | 1 195 | 588 | 202 | 211 | 425 |
| Långfristiga skulder | 156 | 781 | 1 406 | 2 031 | 2 500 | 3 125 |
| Leverantörsskulder | 429 | 679 | 606 | 116 | 192 | 55 |
| Skatteskulder | 391 | 223 | 51 | 0 | 102 | 103 |
| Kortfristiga skulder | 8 222 | 12 332 | 3 597 | 2 470 | 1 650 | 1 684 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 562 | 14 308 | 5 591 | 4 703 | 4 361 | 5 234 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,7 % | 8,4 % | 10,5 % | 4,3 % | 4,8 % | 8,1 % |
| Kassalikviditet | 125 % | 114 % | 135 % | 142 % | 159 % | 191 % |
| Rörelsemarginal | 17 % | 9,6 % | 11,2 % | 0,5 % | −3,7 % | 15,2 % |
| Vinstmarginal | 18,2 % | 11,5 % | 10,5 % | −0,2 % | −6 % | 15,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,7 % | 62,6 % | −12,7 % | 34,2 % | 12,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 % | 50,8 % | 65,6 % | −4,3 % | −101,4 % | 88,2 % |
| Omsättning per anställd | 3 452 tkr | 6 788 tkr | 4 174 tkr | 4 782 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 14 tkr | 14 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 14 tkr | 14 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 989 tkr | 607 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 989 tkr | 607 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −607 tkr | −386 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 607 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 184 tkr | 1 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 989 tkr | 607 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 223 tkr | 130 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 495 tkr | 344 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 272 tkr | 213 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 151 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 59 tkr | 58 tkr |
| Forslag disposition | 2 134 tkr | 1 145 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 134 tkr | 1 145 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 153 tkr | 195 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 59 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 116 tkr | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 57 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 23 tkr | 22 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 500 tkr | 2 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 2 500 tkr | 2 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 500 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 409 tkr | 270 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 258 tkr | 11 239 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 156 tkr | 781 tkr |
| Redovisningsmedel | 7 132 tkr | 11 146 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −7 tkr | −16 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 144 tkr | 191 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Svale Fastighetsförmedling ABHuvudarbetsställe
Kastellgatan 24, 413 07 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559220-3383
Registreringsdatum
27 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.