swereg

Svanesunds Bilservice AB

559222-5899Aktiebolagreg. 2019

Bilverkstad & fordon
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Svanesund, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2024

Omsättning

5 097 tkr

−36 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

37 tkr

−54 % mot föregående år

Soliditet

59 %

+18,7 p.e. mot föregående år

Anställda

3

−63 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Färjevägen 2, 472 31 Svanesund

Postadress

Färjevägen 2, 472 31 Svanesund

Verksamhetsbeskrivning

Service, reperation av fordon samt försäljning av reservdelar. Service, bensinstation med försäljning av varor.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20209 066 tkr420 tkr305 tkr
20218 560 tkr61 tkr352 tkr
20228 491 tkr99 tkr429 tkr
20238 023 tkr80 tkr491 tkr
20245 097 tkr37 tkr518 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 58,6 % – branschmedian 49,1 %

Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 4,2 %

Omsättningstillväxt −36,5 % – branschmedian 2,7 %

Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Nettoomsättning5 0978 0238 4918 5609 066
Övriga rörelseintäkter84226176220193
Rörelseintäkter5 1818 2498 6678 7809 258
Handelsvaror2 7424 5954 9125 1365 412
Övriga externa kostnader724884931841889
Personalkostnader1 6522 6582 6892 7102 504
Av- och nedskrivningar2424242016
Rörelsekostnader5 1428 1618 5568 7088 820
Rörelseresultat398811072438
Ränteintäkter och liknande22000
Räntekostnader och liknande410121219
Finansiella poster−3−8−11−11−18
Resultat efter finansiella poster37809961420
Bokslutsdispositioner–––0−106
Resultat före skatt37809961314
Skatt på årets resultat919221568
Årets resultat27627846245

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar832558074
Anläggningstillgångar832558074
Varulager61365391344288
Kundfordringar95668611974
Kortfristiga fordringar403184175244151
Kassa och bank5578648898331 052
Omsättningstillgångar1 0211 4131 4551 4211 491
Summa tillgångar1 0291 4441 5101 5011 565
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat44137930225510
Fritt eget kapital468441379302255
Eget kapital518491429352305
Obeskattade reserver106106106106106
Långfristiga skulder–073153233
Leverantörsskulder138346356426351
Skatteskulder83989911868
Kortfristiga skulder405847901889920
Summa eget kapital och skulder1 0291 4441 5101 5011 565

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20242023202220212020
Medelantal anställda38888

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20242023202220212020
Soliditet58,6 %39,9 %34 %29,1 %24,9 %
Kassalikviditet237 %124 %118 %121 %131 %
Rörelsemarginal0,8 %1,1 %1,3 %0,8 %4,8 %
Vinstmarginal0,7 %1 %1,2 %0,7 %4,6 %
Omsättningstillväxt−36,5 %−5,5 %−0,8 %−5,6 %–
Avkastning på eget kapital5,3 %12,6 %18,1 %13,2 %80,3 %
Omsättning per anställd1 699 tkr1 003 tkr1 061 tkr1 070 tkr1 133 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20242023
Arets resultat eget kapital27 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat27 tkr62 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−62 tkr−78 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning62 tkr78 tkr
Forandring eget kapital totalt518 tkr491 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat27 tkr62 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition468 tkr441 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning468 tkr441 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter58 tkr93 tkr
Inventarier verktyg installationer8 tkr32 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden116 tkr116 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar107 tkr84 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar24 tkr24 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror61 tkr365 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga250 tkr26 tkr
Ovriga kortfristiga skulder139 tkr222 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut073 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut–0
Periodiseringsfonder106 tkr106 tkr
Stallda sakerheter0–
Stallda sakerheter foretagsinteckningar0400 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter45 tkr107 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Svanesunds Bilservice ABHuvudarbetsställe

    Färjevägen 2, 472 31 Svanesund

    Bilverkstad & fordon

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559222-5899

Registreringsdatum

15 oktober 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Orust, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bilverkstad & fordon

  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler