Svealand projektkonsult & entreprenad AB
556839-0131Aktiebolagreg. 2011
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−28 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tvåspannvägen 9, 176 64 Järfälla
Postadress
c/o Svealands Kakel & Klinker Ab, Tvåspannvägen 9, 176 64 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 52 tkr | −48 tkr | – |
| 2018 | −0 tkr | −84 tkr | – |
| 2019 | 284 tkr | 70 tkr | 106 tkr |
| 2020 | 363 tkr | 14 tkr | 120 tkr |
| 2021 | 210 tkr | 17 tkr | 137 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −95 tkr | 42 tkr |
| 2023 | 18 tkr | 34 tkr | 76 tkr |
| 2024 | 56 tkr | −14 tkr | 62 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −28 tkr | 33 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 1 424 400 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 56 | 18 | −0 | 210 | 363 | 284 | −0 | 52 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 72 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 56 | 91 | −0 | 210 | 363 | 284 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 39 | 10 | 0 | 34 | 127 | 62 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 19 | 46 | 78 | 89 | 116 | 70 | – | – |
| Personalkostnader | 7 | 12 | 0 | 17 | 69 | 107 | 82 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 70 | 57 | 95 | 192 | 350 | 214 | – | – |
| Rörelseresultat | −28 | −14 | 34 | −95 | 18 | 14 | 70 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −14 | 34 | −95 | 17 | 14 | 70 | −84 | −48 |
| Resultat före skatt | −28 | −14 | 34 | −95 | 17 | 14 | 70 | – | – |
| Årets resultat | −28 | −14 | 34 | −95 | 17 | 14 | 70 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 1 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 1 | 6 | 15 | 14 | 22 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 30 | 68 | 77 | 39 | 128 | 130 | 119 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 37 | 69 | 83 | 54 | 142 | 152 | 134 | – | – |
| Summa tillgångar | 37 | 69 | 83 | 54 | 142 | 152 | 134 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 | 26 | −8 | 87 | 70 | 56 | −14 | – | – |
| Fritt eget kapital | −17 | 12 | 26 | −8 | 87 | 70 | 56 | – | – |
| Eget kapital | 33 | 62 | 76 | 42 | 137 | 120 | 106 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 6 | 6 | 11 | 5 | 32 | 28 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 37 | 69 | 83 | 54 | 142 | 152 | 134 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89 % | 89,5 % | 90,6 % | 76,6 % | 96,3 % | 78,9 % | 79,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 908 % | 1 245 % | 1 363 % | 494 % | 2 670 % | 473 % | 486 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 424 400 % | −24,9 % | 186,4 % | 1 894 940 % | 8,4 % | 3,7 % | 24,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1 424 400 % | −25,3 % | 185,9 % | 1 899 220 % | 8 % | 3,7 % | 24,6 % | 4 198 500 % | −92 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 205,5 % | −366 020 % | −100 % | −42,3 % | 27,9 % | −14 211 950 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −86,3 % | −23 % | 45 % | −228 % | 12,2 % | 11,3 % | 65,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | −0 tkr | – | – | −0 tkr | 210 tkr | 363 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −28 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −28 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition | −17 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −17 tkr | 12 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 343 |
| Ovriga kortfristiga skulder | −1 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Svealand projektkonsult & entreprenad ABHuvudarbetsställe
Tvåspannvägen 9, 176 64 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556839-0131
Registreringsdatum
19 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.