Sveeryk AB
559226-9335Aktiebolagreg. 2019
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
548 tkr
Resultat efter fin. poster
−88 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Veddestabron 10, 177 48 Järfälla
Postadress
c/o Järfälla Redovisning Ab, Veddestabron 10, 177 48 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och markanläggningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 971 tkr | 212 tkr | 175 tkr |
| 2021 | 1 811 tkr | 22 tkr | 193 tkr |
| 2022 | 5 618 tkr | 222 tkr | 225 tkr |
| 2023 | 1 541 tkr | −190 tkr | 142 tkr |
| 2024 | 1 034 tkr | 40 tkr | 182 tkr |
| 2025 | 548 tkr | −88 tkr | 94 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −16,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −47 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 548 | 1 034 | 1 541 | 5 618 | 1 811 | 1 971 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 548 | 1 034 | 1 541 | 5 619 | 1 811 | 1 971 |
| Handelsvaror | 75 | 750 | 341 | 2 661 | 850 | 1 203 |
| Övriga externa kostnader | 214 | 244 | 359 | 1 007 | 263 | 147 |
| Personalkostnader | 347 | 1 | 1 031 | 1 711 | 675 | 409 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 17 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 636 | 994 | 1 732 | 5 396 | 1 789 | 1 759 |
| Rörelseresultat | −88 | 39 | −191 | 223 | 23 | 212 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | 40 | −190 | 222 | 22 | 212 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 108 | −55 | 0 | −53 |
| Resultat före skatt | −88 | 40 | −83 | 167 | 22 | 159 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 35 | 5 | 34 |
| Årets resultat | −88 | 40 | −83 | 132 | 18 | 125 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 54 | 268 | 183 | 127 | 149 | 171 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 295 | 252 | 411 | 206 | 259 |
| Kassa och bank | 92 | 43 | 27 | 71 | 115 | 70 |
| Omsättningstillgångar | 149 | 338 | 279 | 482 | 321 | 329 |
| Summa tillgångar | 149 | 338 | 279 | 482 | 321 | 329 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 132 | 92 | 175 | 43 | 75 | – |
| Fritt eget kapital | 44 | 132 | 92 | 175 | 143 | 125 |
| Eget kapital | 94 | 182 | 142 | 225 | 193 | 175 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 108 | 53 | 53 |
| Leverantörsskulder | 42 | 104 | 85 | 45 | 6 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 3 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 55 | 156 | 136 | 149 | 75 | 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 149 | 338 | 279 | 482 | 321 | 329 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 4 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 50 | 50 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,2 % | 53,9 % | 51,1 % | 64,5 % | 73,1 % | 66 % |
| Kassalikviditet | 272 % | 217 % | 204 % | 323 % | 426 % | 326 % |
| Rörelsemarginal | −16 % | 3,8 % | −12,4 % | 4 % | 1,2 % | 10,8 % |
| Vinstmarginal | −16,1 % | 3,9 % | −12,3 % | 4 % | 1,2 % | 10,8 % |
| Omsättningstillväxt | −47 % | −32,9 % | −72,6 % | 210,2 % | −8,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −93,5 % | 22 % | −58 % | 58,8 % | 9,2 % | 71,4 % |
| Omsättning per anställd | 548 tkr | 1 034 tkr | 771 tkr | 1 405 tkr | 1 811 tkr | 1 971 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −88 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −88 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 94 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −88 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 44 tkr | 132 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 44 tkr | 132 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 367 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 52 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 15 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Sveeryk ABHuvudarbetsställe
Veddestabron 10, 177 48 Järfälla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559226-9335
Registreringsdatum
15 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.