Svenberg Medical AB
559222-2516Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
484 tkr
Resultat efter fin. poster
478 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 31 3 Tr, 114 47 Stockholm
Postadress
c/o Ingela Svenberg, Linnégatan 31 3 Tr, 114 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva sjukvård
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 500 tkr | 1 108 tkr | – |
| 2022 | 915 tkr | 670 tkr | – |
| 2023 | 482 tkr | 584 tkr | 2 071 tkr |
| 2024 | 329 tkr | 270 tkr | 2 285 tkr |
| 2025 | 484 tkr | 478 tkr | 2 665 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 98,8 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 47,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 484 | 329 | 482 | 915 | 500 |
| Rörelseintäkter | 484 | 329 | 482 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 35 | 1 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 79 | 176 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 114 | 178 | – | – |
| Rörelseresultat | 472 | 215 | 305 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 55 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 47 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | 55 | 280 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 478 | 270 | 584 | 670 | 1 108 |
| Resultat före skatt | 478 | 270 | 584 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 98 | 56 | 121 | – | – |
| Årets resultat | 380 | 215 | 464 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 49 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 77 | 104 | – | – |
| Kassa och bank | 3 375 | 3 054 | 2 935 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 488 | 3 132 | 3 040 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 489 | 3 133 | 3 041 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 235 | 2 021 | 1 557 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 615 | 2 235 | 2 021 | – | – |
| Eget kapital | 2 665 | 2 285 | 2 071 | – | – |
| Långfristiga skulder | 611 | 676 | 758 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 212 | 171 | 212 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 489 | 3 133 | 3 041 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,4 % | 73 % | 68,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 642 % | 1 833 % | 1 437 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 97,6 % | 65,4 % | 63,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 98,8 % | 82,1 % | 121,2 % | 73,2 % | 221,6 % |
| Omsättningstillväxt | 47,1 % | −31,7 % | −47,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 9,4 % | 22,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 380 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 380 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −215 tkr | −464 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 215 tkr | 464 tkr |
| Forslag disposition | 2 615 tkr | 2 235 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 615 tkr | 2 235 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 77 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 611 tkr | 676 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 94 tkr | 94 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Svenberg Medical ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 31 3 Tr, 114 47 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-2516
Registreringsdatum
14 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.