Svens Tech AB
559295-3383Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 305 tkr
Resultat efter fin. poster
416 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Håkantorpsgatan 69, 724 76 Västerås
Postadress
Håkantorpsgatan 69, 724 76 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom systemutveckling, programmering, rådgivning samt programvaruutveckling för försäljning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 110 tkr | 75 tkr | 79 tkr |
| 2022 | 1 396 tkr | 770 tkr | 545 tkr |
| 2023 | 1 030 tkr | 151 tkr | 233 tkr |
| 2024 | 1 538 tkr | 436 tkr | 391 tkr |
| 2025 | 1 305 tkr | 416 tkr | 638 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 31,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −15,2 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 305 | 1 538 | 1 030 | 1 396 | 110 |
| Rörelseintäkter | 1 305 | 1 538 | 1 030 | 1 396 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 165 | 51 | 69 | 35 |
| Personalkostnader | 697 | 937 | 828 | 556 | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 890 | 1 104 | 878 | 625 | 35 |
| Rörelseresultat | 415 | 434 | 152 | 771 | 75 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 416 | 436 | 151 | 770 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | 149 | −110 | −39 | −190 | – |
| Resultat före skatt | 565 | 326 | 112 | 580 | 75 |
| Skatt på årets resultat | 118 | 68 | 24 | 114 | 21 |
| Årets resultat | 447 | 258 | 88 | 466 | 54 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 43 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 34 | 43 | – | – | – |
| Kundfordringar | 418 | 310 | 60 | 353 | – |
| Kortfristiga fordringar | 468 | 452 | 149 | 353 | – |
| Kassa och bank | 704 | 418 | 534 | 586 | 110 |
| Omsättningstillgångar | 1 172 | 870 | 684 | 939 | 110 |
| Summa tillgångar | 1 206 | 913 | 684 | 939 | 110 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 166 | 108 | 120 | 54 | – |
| Fritt eget kapital | 613 | 366 | 208 | 520 | 54 |
| Eget kapital | 638 | 391 | 233 | 545 | 79 |
| Obeskattade reserver | 190 | 339 | 229 | 190 | – |
| Leverantörsskulder | 108 | – | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 35 | – | 0 | 21 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 378 | 183 | 221 | 204 | 31 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 206 | 913 | 684 | 939 | 110 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 200 | 100 | 400 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,4 % | 72,3 % | 60,7 % | 74,1 % | 72,1 % |
| Kassalikviditet | 310 % | 476 % | 309 % | 461 % | 358 % |
| Rörelsemarginal | 31,8 % | 28,2 % | 14,7 % | 55,2 % | 68,5 % |
| Vinstmarginal | 31,9 % | 28,3 % | 14,7 % | 55,2 % | 68,2 % |
| Omsättningstillväxt | −15,2 % | 49,3 % | −26,2 % | 1 169,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 70,1 % | 65,9 % | 37,7 % | 85,5 % | 68,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 305 tkr | 1 538 tkr | 1 030 tkr | 1 396 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 447 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 447 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −258 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 258 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 638 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 447 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 149 tkr | −110 tkr |
| Forslag disposition | 613 tkr | 366 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 113 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 34 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 44 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 142 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 234 tkr | 183 tkr |
| Periodiseringsfonder | 190 tkr | 339 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 7 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Svens Tech ABHuvudarbetsställe
Håkantorpsgatan 69, 724 76 Västerås
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559295-3383
Registreringsdatum
7 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.