Svensk Industrimurning Invest AB
556772-4025Aktiebolagreg. 2008
Leksand, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
999 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lima Olsvedsvägen 9, 793 32 Leksand
Postadress
Lima Olsvedsvägen 9, 793 32 Leksand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolaget, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 899 tkr | – |
| 2022 | – | 899 tkr | 1 014 tkr |
| 2023 | – | 899 tkr | 1 013 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 899 tkr | 3 012 tkr |
| 2025 | – | −1 tkr | 1 011 tkr |
| 2026 | – | 999 tkr | 1 110 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | – | – | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −1 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 0 | 2 900 | 900 | 900 | – |
| Finansiella poster | 1 000 | 0 | 2 900 | 900 | 900 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 999 | −1 | 2 899 | 899 | 899 | 899 |
| Resultat före skatt | 999 | −1 | 2 899 | 899 | 899 | – |
| Årets resultat | 999 | −1 | 2 899 | 899 | 899 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 2 000 | – | – | – |
| Kassa och bank | 110 | 11 | 12 | 13 | 14 | – |
| Omsättningstillgångar | 110 | 11 | 2 012 | 13 | 14 | – |
| Summa tillgångar | 1 110 | 1 011 | 3 012 | 1 013 | 1 014 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 11 | 912 | 13 | 14 | 14 | – |
| Fritt eget kapital | 1 010 | 911 | 2 912 | 913 | 914 | – |
| Eget kapital | 1 110 | 1 011 | 3 012 | 1 013 | 1 014 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 110 | 1 011 | 3 012 | 1 013 | 1 014 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 900 | 2 000 | 900 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 90 % | −0,1 % | 96,3 % | 88,8 % | 88,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 999 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 999 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | −2 899 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | 2 899 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 110 tkr | 1 011 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 999 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 900 tkr | 2 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 010 tkr | 911 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Svensk Industrimurning Invest ABHuvudarbetsställe
Lima Olsvedsvägen 9, 793 32 Leksand
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556772-4025
Registreringsdatum
11 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Leksand, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.