Svensk Maskin Entreprenad AB
559127-2041Aktiebolagreg. 2017
Köping, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2019Omsättning
9 205 tkr
Resultat efter fin. poster
−46 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Redaregatan 1, 731 36 Köping
Postadress
Redaregatan 1, 731 36 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra markentreprenader samt reparationer av entreprenadmaskiner. Uthyrning av personal till ovan och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 792 tkr | 363 tkr | 186 tkr |
| 2019 | 9 205 tkr | −46 tkr | 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 229,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 205 | 2 792 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 9 206 | 2 792 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 379 | 1 532 |
| Handelsvaror | 3 758 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 269 | 484 |
| Personalkostnader | 1 610 | 333 |
| Av- och nedskrivningar | 84 | 60 |
| Övriga rörelsekostnader | 128 | 0 |
| Rörelsekostnader | 9 227 | 2 411 |
| Rörelseresultat | −22 | 381 |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 19 |
| Finansiella poster | −24 | −19 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | 363 |
| Bokslutsdispositioner | 58 | −188 |
| Resultat före skatt | 12 | 175 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 39 |
| Årets resultat | 9 | 136 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 756 | 445 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 |
| Anläggningstillgångar | 776 | 465 |
| Kundfordringar | 911 | 178 |
| Kortfristiga fordringar | 1 478 | 334 |
| Kassa och bank | 46 | 268 |
| Omsättningstillgångar | 1 525 | 601 |
| Summa tillgångar | 2 300 | 1 066 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 136 | 0 |
| Fritt eget kapital | 144 | 136 |
| Eget kapital | 194 | 186 |
| Obeskattade reserver | 130 | 188 |
| Långfristiga skulder | 377 | 224 |
| Leverantörsskulder | 857 | 60 |
| Skatteskulder | 50 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 1 599 | 468 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 300 | 1 066 |
Anställda och utdelning
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Soliditet | 12,9 % | 31,4 % |
| Kassalikviditet | 95 % | 129 % |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | 13,7 % |
| Vinstmarginal | −0,5 % | 13 % |
| Omsättningstillväxt | 229,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 73,1 % |
| Omsättning per anställd | 4 603 tkr | 2 792 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 130 tkr | 130 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 9 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −136 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 136 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −130 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 58 tkr | −58 tkr |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 144 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 144 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 214 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 756 tkr | 445 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 833 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 77 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 475 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 803 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 84 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 67 tkr | – |
| Medel disponera | 144 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 tkr | 151 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 137 tkr | 72 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 377 tkr | 224 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 58 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 500 | 0 |
| Stallda sakerheter | 692 tkr | 297 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 692 tkr | 297 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 353 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 307 tkr | 144 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Svensk Maskin Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Redaregatan 1, 731 36 Köping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559127-2041
Registreringsdatum
29 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Köping, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 25.400 – Smidning och formning av metall och pulvermetallurgi
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.